Macierzyństwo

Najprostsze zabawy z niemowlakem od 9 do 12 miesiąca życia, które rozwiną jego niezwykłe umiejętności

Szukasz pomysłów na zabawy z maluchem, ale nie jesteś wielkim fanem stosu grających rupieci w mieszkaniu?

Dodatkowo chcesz wzmocnić jego niezwykłe umiejętności? ( O nich tutaj )

Wykorzystaj wyobraźnię i to co masz w domu.

Ostatnie miesiące niemowlęctwa wiążą się, między innymi, ze świetnymi zdolnościami manualnymi Twojego dziecka. Potrafi precyzyjnie chwytać przedmioty i badać zależności między zabawkami.

Dlatego doskonale się bawi, gdy może odkrywać wnętrza pojemników, wkładać i wyjmować jedną zabawkę do drugiej lub uderzać nimi o siebie.

Oto przykłady, jak wykorzystać tę fascynację podczas codziennej zabawy:

– Daj dziecku pudełko po butach, a następnie mały klocek. Pobudzi to jego umysł do tego, jak włożyć przedmiot do pojemnika, a potem go wyrzucić. Później zacznie potrząsać zestawem i słuchać grzechotania klocka –wyraz zaangażowania na twarzy malucha jest bezcenny

– Dla odważnych i mogących pozwolić sobie na hałas: wykorzystaj po prostu garnki. Dziecko będzie zachwycone wkładaniem mniejszych w większe, upuszczaniem i uderzaniem pokrywkami.

Podczas kąpieli daj maluszkowi pojemnik, do którego będzie mógł nabierać wodę i wylewać ją z pluskiem. Wbrew pozorom, jest to fascynujące.

Umieść dziecko w koszu z czystym praniem. Powoli zacznie z niego wszystko wyrzucać. Gdy już cała odzież znajdzie się na zewnątrz, wyjmij też małego pomocnika i pokaż mu, jak z powrotem powrzucać rzeczy do pojemnika.

W tym okresie wykształca się ,,idea trwania przedmiotu”. Gdy coś zniknie z oczu, nie zostanie zapomniane. Dziecko interesuje się odnalezieniem zguby:

-Przygotuj dwa kocyki lub pieluchy i schowaj pod jedną z nich zabawkę na oczach dziecka. Będzie ono się przypatrywać materiałom i zastanawiać, gdzie jest zabawka. Z wielkim zachwytem odnajdzie ją.

– Baw się w uciekanie przed dzieckiem, np. wokół kanapy. Następnie ukryj się na chwilę i wyjrzyj wołając je po imieniu. Możliwe, że za chwilę będzie samo chowało się przed Tobą. Później spróbuj nie pokazywać się mu, tylko zawołaj po imieniu. Obserwuj jak drepcze w stronę dźwięku Twojego głosu.

Niemowlę kojarzy imiona i głosy z konkretnymi osobami, a także pozwiązuje słowa z gestami czy przedmiotami. 

– Pytaj ,, Gdzie jest tata/mama… ?”

– Róbcie ,,pa, pa”, gdy wychodzicie do drugiego pokoju. Dodatkowo łagodzi to lęk separacyjny – sprawdzone!

– Bawcie się w naśladowanie gestów. U nas rządzi ,,Brawo”.

Jest to stymulacja rozwijającej się pamięci dziecka. Zdasz sobie sprawę, jak wiele rozumie ono z mowy oraz języka  Twojego ciała. Pamiętaj o przekazywaniu połowy komunikatu. Powiedz samo słowo ,,pa pa” i czekaj aż dziecko wykona gest. Następnie wykonaj tylko ruch machania ręką, bez słów i pozwól dziecku nazwać tę czynność. Potem wzmacniaj jego pamięć – utwierdzaj je, że dobrze nazwało lub wykonało gest i powtarzaj za nim.

Wykorzystuj książeczki i zabawki do nazywania i porównywania przedmiotów, zwierząt, postaci. 

Bawcie się piłką – używaj jednoczłonowych poleceń, które dziecko na razie wykonuje niekonsekwentnie ( ,,Podaj piłkę tacie…”, a za kilka miesięcy:  ,,Weź piłkę i rzuć ją do mnie” ).

W żadnym okresie życia nie uczymy się tak szybko, jak w najmłodszych latach. Dziecko chłonie wszystko w zawrotnym tempie. To też dobry moment, by zaznajamiać je z brzmieniem obcych języków. Sposobem na to jest czytanie bajek i śpiewanie, np. kołysanek obcojęzycznych.

Najważniejsze, żeby każda nauka, była dla dziecka zabawą, a na rodzicach nie ciążyła żadna presja. Podane zabawy są tylko przykładami dla lepszego zobrazowania tego, jak zdolne i bystre są niemowlaki.

fot. Przemek Kryściak

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.