Macierzyństwo

Tosia spadła z sanek, czyli kulisy rodzicielstwa i rola ojca

Rodzice chcą być postrzegani jako idealni, bezbłędni, niezawodni.  Dlatego nie przyznają się do wielu zdarzeń…

Ile rzeczy ukrywają przed światem? Ile nieświadomych ,,krzywd” wyrządzili już swoim dzieciom i ile z nich zamietli pod dywan?

 Witaj w kulisach rodzicielstwa.

Znów zahaczę o sen – podobno wielu rodziców kłamie na temat nocnego życia ich dzieci. Nie przyznają się do współspania z nimi oraz do tego, że nie przesypiają one całych nocy.

Słyszałam, że rodzice tego samego dziecka potrafią przed sobą nawzajem ukrywać niektóre zdarzenia.  Mój dziadek kiedyś obraził się na babcię (i to tak poważnie) za to, że nie upilnowała córki.

Dzieci jako ciekawskie świata, narażone są na wiele wypadków, a naszym zadaniem jest je chronić. Jesteśmy tylko ludźmi, więc nie unikniemy niektórych rzeczy. Jednak nie róbmy z siebie takich bohaterów, nie bójmy się mówić  o naszych porażkach. Tutaj wpis o zapobieganiu niektórym nieszczęściom w domu.

Tosia pożegnała zimę, spadając z sanek. Niemowlak siedział sam na sankach i z nich wypadł, bo tata tymi sankami na coś najechał…

To zdarzenie zainspirowało mnie do napisania jeszcze kilku zdań o ojcostwie.

Tomek od początku spełniał się w roli taty lepiej, niż ja w roli mamy. Nie bał się wziąć na ręce, przewinąć czy nakarmić ważącego 2650 g noworodka. Miał więcej cierpliwości ode mnie przy każdej czynności.

Spędził 5 dni z nami w szpitalu – od świtu do zmierzchu i zapomniał nawet o pępkowym.

Uczyliśmy się w trójkę karmienia piersią. To on konsekwentnie przystawiał maleńką do źródła mleka, gdy ja miałam problemy ze zwykłym przewróceniem się z pleców na bok.

Jakie zadania stoją przed ojcem po narodzinach dziecka?

Tak jak mama, musi  nawiązać więź z dzieckiem, będącą wzajemnym przywiązaniem i czułością. Nauczyć się czytać sygnały wysyłane przez noworodka i odpowiadać na jego potrzeby.

Powinien uczestniczyć  w opiece nad nim, ale też zajmować się mamą –swoją partnerką ( sam kontakt z nią może być utrudniony… ).

Do niego należy również część obowiązków związanych z prowadzeniem domu.

Jednocześnie to on jest osobą, która pracuje zawodowo.

Jest współodpowiedzialny za wychowanie młodego człowieka, dbanie o jego rozwój i bezpieczeństwo.

Doceńmy rolę taty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.