Macierzyństwo,  Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Nasza rutyna. Ostatni miesiąc z niemowlakiem.

Nasza rutyna dziś:

Wiele rzeczy pozostało, wiele się zmieniło.

Tosia ma momenty, kiedy zajmuje się sama sobą. Tak jak teraz np., gdy piszę. Jednak to ona decyduje, kiedy mama ma koniec czasu na coś. Zaznacza ten moment głośnym marudzeniem i wisielcem przy nodze.

Pod koniec niemowlęctwa widzę pewne stałe rytuały, które towarzyszą nam co dnia ( lub co drugi dzień):

Młoda osobniczka budzi się ostatnio nawet około 5…

Następuje zmiana pieluszki, wybór kreacji i Tosia ląduje za szczebelkami z mnóstwem książeczek.

Mama jak najszybciej ogarnia się w toalecie. W kuchni wypija swoją wodę z cytryną i kurkumą.

Cały czas nasłuchuje, czy to ten dzień, kiedy Antonina nie chce być sama ani przez chwilę.

Jednak to nie dziś. Może przygotować śniadaniowe owoce i zrobić kawę. Przenosi to wszystko do stołu. Z podwyższonym tętnem spowodowanym szybkim tempem ruchów, wraca po swoje dziecko i przenosi je do krzesełka do karmienia. Jedzą, cieszą się posiłkiem i sobą nawzajem. I tym, że nie muszą spieszyć się do pracy, odśnieżać auta, przebijać się przez korki. Czasami spokój ten zaburza zły humor dziecka i wtedy cała powyżej opisana rutyna nie ma miejsca. Wtedy Mama żałuje, że nie przebija się właśnie przez korki.

Krzesełko do karmienia wędruje po całym domu, żeby Mama mogła np. umyć włosy czy zrobić coś na drugie śniadanie. Tosia na czterech kończynach przemierza cały dom, a jej ulubioną zabawą jest otwieranie i zamykanie drzwi oraz szafek    i szuflad. Często poranki polegają tylko na noszeniu, karmieniu i tuleniu.

Bywają dni mniej i bardziej kreatywne. Zabawom na dywanie towarzyszy DDTV lub muzyka. Najlepsze zabawki, to te grające, przy których dziecko podryguje zachwycone.

Około południa młode udaje się na drzemkę, a matka próbuje coś napisać. Potem wyłaniają się z domu i idą na spacer oraz polowanie, bo zawsze brakuje czegoś w domu.

Obiad starają się zjeść z samcem, gdy ten wróci z pracy.

Chwila dla ojca i córki. Matka szybko ogarnia resztki bałaganu po całodziennej zabawie. Potem spędzają czas już we troje.

Kąpiel należy do taty. Mama wtedy szykuje kolacje. Zazwyczaj dziecko zasypia około 19.

 

 

Z każdym dniem jakoś łatwiej nam się ze sobą funkcjonuje. Czekamy na dalsze zmiany, Choć może lepiej bądźmy tu i teraz i niech ten czas zwolni!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.