Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Rozwój dwu i pół latki. Prawie dorosły człowiek.

Trzeciego października Tosia kończy 2 i pół roku. Aktualnie przychodzi do nas do domu położna i jestem święcie przekonana, że minęło znacznie mniej czasu od okresu, kiedy odwiedzała naszego pierwszego noworodka!

Ostatnio o rozwoju Antoniny pisałam prawie trzy miesiące temu (tutaj). Sporo się zmieniło przez ten czas!

Wydoroślała i zmądrzała. Więcej rzeczy jestem w stanie jej spokojnie wytłumaczyć. Jej ulubione ,,dobla” oznacza, że doszłyśmy do porozumienia. Oczywiście, codziennie mamy jakieś wybuchy emocji, to przecież normalne. Spokojnie czekam aż się wykrzyczy i wypłacze w mojej obecności, a potem przytulam.

Pozbyła się kilku lęków. Nie boi się już tak wody czy ubrudzenia stóp (chodzenia na boso).

W jej życiu pojawił się też brat i to ogromne przeżycie dla niej (i dla nas wszystkich!)

starsza siostra na zdrowie w rękach mamy

Rozwój dwu i pół latki:

 • Ma opanowane podstawowe kolory, w tym: blue (chyba każde dziecko woli powiedzieć ,,blu” zamiast ,,niebieski”), red czy yellow (leloł).
 • Mówi całymi, złożonymi zdaniami. Bawi mnie to, że mogę z nią już rozmawiać, a nie tylko prowadzić monolog. Dwu i pół latek powinien znać x słów… hmmm wybaczcie, nie liczyłam, ale jestem pewna, że mamy tę liczbę!

(Jak wspierać mowę dziecka? Przeczytaj o tym tu)

 • Zapamiętuje wierszyki, piosenki i powtarza je lub sama nagle zaczyna śpiewać, kiedy jej się przypomną w ciągu dnia…
 • Buduje wieżę z klocków, wykonuje polecenia, sprząta po sobie, podaje wskazane przedmioty.
 • Rozróżnia podstawowe kształty i próbuje je rysować (kreska i kółko rządzą)
 • Biega, skacze, staje na palcach, wchodzi i schodzi samodzielnie po schodach, kopie, rzuca piłkę i próbuje ją łapać 😉
 • Niechętnie dzieli się swoimi zabawkami
 • Chce być niezależna i wszystko robić samodzielnie
 • Potrafi się rozebrać i ubrać z małą pomocą
 • Je łyżką i widelcem już zupełnie jak dorosły człowiek. No może jest przy tym słodsza 😉

rozwój dwu i pół latka na zdrowie w rękach mamy

Wróciłam z Jasiem ze szpitala i Tosia wydała mi się nie tylko większa fizycznie… Ona stała się samodzielna i mniej zależna ode mnie (co mnie niestety trochę smuci). Widzę, jaka jest przebojowa, odważna i towarzyska. Pomyśleć, że niedawno była taką przylepą i nie odstępowała mnie na krok.

Przypomnę wpis o rodzicielstwie bliskości, gdzie pisałam, że dzieci, którym okazujemy maksimum ciepła nie będą nieporadne i uzależnione od rodzica… One będą czuły, że stoimy za nimi murem, co sprawi, że staną się pewne siebie. Tosia jest tego świetnym przykładem, choć ma dopiero 2 i pół roku.

 

Na koniec napiszę jeszcze, że ten wariat pochłania całą naszą energię i nawet nowy członek rodziny nie robi tyle zamieszania, co ona.

 

Do zobaczenia w kolejnych wpisach. Znajdziesz nas tutaj:

Facebook -> klik

Instagram -> klik

2 komentarze

 • Karolina

  Wspaniale! Moja córeczka Laura ma 2 latka i 2 tygodnie, też potrafi się wypowiedzieć w formie pełnych zdań, powtarza wszystkie znane i lubiane piosenki czy wierszyki, ma w sobie coś z pedantki dlatego często prosi by ją karmić nie chce robić tego samodzielnie. Też kolory znamy, gorzej z kształtami jeszcze bez chęci do rysowania. Widzę też w niej wielką bojaźliwosc i ostrożność np na schodach czy na placu zabaw (to będzie po mamie 🤣). Nie naciskam jednak I nie wymagam od niej by umiała TO TO TO w jakiś ramach czasowych dzięki temu wszystko „przychodzi” samo kiedy trzeba przy odpowiednim wsparciu i obserwacji.
  Zastanawia mnie jednak kwestia nocniczka. Nasza Laura już rozumie o co chodzi, ale jeszcze nam nie wychodzi… Jak to wygląda u Was? Jeszcze pampers czy już nocnik?

  • Ewa Kołodziejczyk

   I takie podejście jest super. Rozwój to nie wyścig 😉 U nas już dawno nocnik – przed drugimi urodzinami, ale 2 lata i 2 miesiące to też jeszcze nie jest czas, że już musi być bez pampersa. Na blogu jest kilka wpisów na ten temat. Wpisz w lupkę ,,Jak odpieluchować dziecko”. Powodzenia 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.