druga ciąża i opieka nad dzieckiem na zdrowie w rękach mamy
Macierzyństwo

3 trymestr ciąży – moje top zachcianki i 3-miesięczna dwulatka na stanie…

Czyli podsumowanie naszego kolejnego miesiąca. Niełatwego dla mnie, bo w upały tylko wegetuję – nie jestem w stanie nic zrobić. Dlatego teraz, gdy pada deszcz, odżyłam i zabrałam się za szybki wpis. Czasu też mam mniej, bo jestem z Tosią prawie 24 godziny na dobę. Już nie pracuję i zamknęli nam żłobek. Było uroczyste zakończenie roku, świetny piknik dla rodziców i dzieci oraz pierwsze sukcesy, wyróżnienia i duma z dziecka…

wakacje z dzieckiem na zdrowie w rękach mamy

Nasz dzień teraz wygląda mniej więcej tak: wstajemy około 7 razem – Tosia ma czujnik i budzi się, gdy tylko oderwę jakąś część ciała od łóżka. Potem jemy, bawimy się, ogarniamy dom, gotujemy, nie śpimy w ciągu dnia (choć ci starsi by chcieli). Wychodzimy na zakupy, spacer, zaliczamy plac zabaw, robimy masę zdjęć, czekamy na tatę…

I wdarła się w to wszystko jakaś regularność. Około 21 Tosia zasypia, a co kilka dni bliżej 18, najczęściej w wózku, w trakcie jakiegoś wyjścia. My padamy z tatą po 22, więc tak jak wspominałam, 23h na 24h jestem z Tosią (bo śpię obok niej)…

Nowe umiejętności…

Zaczynamy ogarniać liczenie (jeden, trzy, siedem…) i rozpoznawanie kolorów. Czasami wszystko jest czerwone lub zielone, ale coraz częściej każda rzecz ma swój prawdziwy kolor.

Zmiana smaków

Pisałam, że z wiekiem zmieniają się gusta kulinarne dziecka. I choć Tosia nadal jeszcze lubi szpinak, wszelkie musy, owoce, a zwłaszcza banany, to coraz więcej rzeczy odrzuca, co mnie martwi. Nie je już pomidorów, mniej chętnie zajada brokuły czy rybę. Ostatnio krzyczy: ,, mama chlebek z dżemem ce” albo ,,siki”, czyli naleśniki.

Nie wspomnę o lodach, które zawładnęły naszymi sercami…

Tutaj znajdziecie wpis o moich i Tosi posiłkach bogatych w żelazo, które jest potrzebne zarówno w ciąży, jak i w rozwoju dziecka.

posiłki dla dziecka bogate w żelazo na zdrowie w rękach mamy

3 trymestr ciąży…

Właśnie zakończyłam ten niby najlepszy czas, jakim jest drugi trymestr i rozpoczynam 28 tydzień ciąży. To co mi najlepiej wychodzi w ostatnim czasie to spanie. W nocy śpię jak dziecko. W dzień niestety nie mogę. Bardzo mało ćwiczę, ale rozciąganie przynosi mi ogromną ulgę, bo ciało zmienia się i ustawia niesamowicie w tym czasie. Staram się nie chodzić jak kaczka. Jeszcze widzę swoje stopy, dosięgam do nich i zakładam buty. Joga jest zbawienna w ciąży!

Przeczytaj o ćwiczeniach mięśni dna miednicy, ważnych w tym czasie -> klik.

Hormony szaleją i moje nastroje są czasami nie do zniesienia…

Zastanawiam się też, jak poradzę sobie z opieką nad Tosią w coraz bardziej zaawansowanej ciąży. Mam nadzieję, że długo będę jeszcze sprawna. Jak wspominacie swoją drugą i kolejną ciążę? Co było dla Was najtrudniejsze?

Ciążowe zachcianki, moje top 7:

Pierwszą z nich są sukienki! Serio, zakochałam się w noszeniu ich i wcale nie tęsknie za spodniami.

Niezmiennie mam ochotę na ziemniaki w każdej postaci, od tych z masłem i koperkiem czy śmietaną, po frytki, chipsy i placki ziemniaczane. Zdrowym zamiennikiem mogą być frytki z batatów, które na pewno zrobię i podzielę się z Wami wrażeniami 😉

Pomidory i ogórki małosolne – to akurat całkiem spoko zachcianki 😉

Kwaśne zupy – ostatnio barszcz biały przede wszystkim.

Cola – to był nr 1, ale zeszła na dalszy plan.

Lody – pojawiły się niedawno, bo wcześniej mnie odrzucały, a w te upały mogłabym jeść je na każdy posiłek… Z tego powodu zaczynamy produkcję zdrowych, domowych lodów.

ciążowe zachcianki na zdrowie w rękach mamy

Do zobaczenia!

Ewa Kołodziejczyk – fizjoterapeutka, trenerka personalna, a obecnie mama na pełen etat!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.