usg w 6 miesiącu ciąży na zdrowie w rękach mamy
Zdrowe Ciało

Wielkość brzucha a zdrowie dziecka. Końcówka 6 miesiąca – kiepskie wyniki badań i sporo kilogramów więcej.

Kobiety często porównują swoje ciążowe brzuchy (to chyba taka nasza naturalna cecha). Mówią ,,Ale Ty masz malutki brzusio. Ja to miałam ogromny…”.

Ten wpis jest po to, żebyście przestały się tym zadręczać, a nawet cieszyły większym rozmiarem. Ja trochę zazdroszczę tym Paniom, które nie tyją w pozostałych częściach ciała, ale na to nie mam wpływu. Każda z nas jest inna (wyjątkowa) i już.

wielkość brzucha w 6 miesiącu ciąży na zdrowie w rękach mamy

,,Nie dopinam spodni. Dlaczego w ciąży tyjemy nie tylko na brzuchu?”

Najważniejsze to jeść z głową, pozwalać sobie na przyjemności, ale nie objadać się. Po co nam nadmiar kilogramów, których później ciężko się pozbyć? Swoją drogą, ja już mam chyba osiem na plusie, a to dopiero końcówka 6 miesiąca. Już wiem, że będę większa niż w ciąży z Tosią… albo synek będzie większy. Zgońmy na niego 😉

ciąża na zdrowie w rękach mamy

Czy wielkość brzucha ma wpływ na zdrowie dziecka?

Tak, a dokładnie jego napięcie.

Cała ściana mięśni, ścięgien i powięzi musi się rozluźnić. Pod koniec ciąży dochodzi do fizjologicznego rozstępu mięśnia prostego (poszerzenia się kresy białej – tkanki na środku brzucha łączącej mięśnie), który po porodzie w prawidłowych warunkach wraca do normy. Jeśli nie, to na pomoc przychodzi terapia, ale o tym następnym razem 😉

Dzięki temu, dziecko ma dużo miejsca. Pozwala mu to na swobodne poruszanie się i rozwój. Zbyt ściśnięty brzuch mamy może powodować u niego zwiększone napięcie mięśniowe, a później konieczność rehabilitacji. Nie ma co panikować. Po prostu nie wciągajcie brzuchów, nie ćwiczcie tej partii ciała. Dajcie jej luz (Jeśli mięśnie były słabe już przed ciążą, to pojawia się większe ryzyko rozstępu mięśnia prostego brzucha, ale nie ma sensu ich już wzmacniać w tym czasie).

Kilka ważnych wskazówek tu: ,,Rozstęp mięśnia prostego brzucha…”

Ważniejsza jest dieta, ogólny ruch i dbanie o to, żeby to tkanki tłuszczowej nie przybywało nam nadmiernie, bo ma to zły wpływ zarówno na mamę jak i na dziecko.

Wygląd brzucha zależy też od ilości wód płodowych, wielkości i ułożenia płodu, które to kontroluje ginekolog.

Znaczenie ma też liczba wcześniejszych ciąż, stan mięśni, ogólnej postawy ciała i zdrowia kobiety...

 

Dlatego ocenianie tej części ciała w czasie ciąży pozostawmy lekarzowi, który zbada prawidłowe ułożenie  płodu, wszystkie ważne parametry i zleci odpowiednie badania.

Po ciąży niech zbada nas też fizjoterapeuta.

 

6 miesiąc ciąży…

To czas, kiedy brzuch staje się już nie do ukrycia 😉

W moim przypadku to druga jego połowa. Mam anemię i jestem na granicy cukrzycy ciążowej. Oprócz tego dokucza mi okropny ból prawej strony pleców, a przepływ w tętnicy macicznej (odżywiającej płód) po tej stronie jest nie do końca prawidłowy. Na szczęście w lewej wszystko w porządku. Jeśli macie tylko możliwość uniknięcia cesarki – rodźcie naturalnie. Ominie Was wiele komplikacji. Każda kolejna ciąża po cięciu niestety jest mniej przyjemna. 

Nasz chłopak – na razie bezimienny – rozwija się prawidłowo, waży 680 g i już beczałam na widok jego twarzyczki. Mówię Wam – jest podobny do mnie! I dba o mamę, bo szaleje z kopniakami w dzień, a w nocy smacznie śpi. 

usg w 6 miesiącu ciąży na zdrowie w rękach mamy

Pięknych i zdrowych brzuszków, do zobaczenia!

Ewa Kołodziejczyk – fizjoterapeutka, trenerka personalna i szczęśliwa MAMA

 

 

Fanpage na Facebooku.

Mój  Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.