noszenie podrzucanie bujanie kołysanie na zdrowie w rękach mamy
Macierzyństwo

Czy bujanie i ,,samolociki” są szkodliwe dla noworodka i starszego dziecka?

Gdy w rodzinie pojawia się noworodek, wszyscy skupiają się wokół niego i z niepokojem patrzą na osobę, która aktualnie go trzyma. Wiele osób boi się do maleństwa zbliżyć. To normalne, jeśli nie miały z takim osobnikiem wcześniej do czynienia. Inni ostrzegają, żeby tak mocno go nie bujać albo ostrożniej przenosić (to ta bardziej doświadczona elita).

Malutkie dziecko jest bezbronne i uzależnione od nas. Nie jest jednak aż tak kruche, a każdy gwałtowniejszy ruch nie będzie dla niego szkodliwy.

noworodek bujanie na zdrowie w rękach mamy

Czy powinno się bujać dziecko?

Tak. Stymuluje to zmysł równowagi, a więc prawidłowy rozwój mózgu.

Czy huśtanie, ,,samolociki” itp. są szkodliwe?

Nie, ale muszą być dostosowane do wieku. Ich czas też powinien się stopniowo zwiększać, a najważniejszym kryterium jest samopoczucie maluszka. 

Trzeba obserwować reakcję dziecka. Jeśli jest niezadowolone (wydaje się być przestraszone, zaczyna płakać), to albo wybraliśmy zły moment na taką zabawę, albo jej forma mu nie odpowiada. Nie zmuszamy maluszka do niej, ale natychmiast przerywamy i szukamy innej.

Do wyboru jest ich wiele – samolot zrobiony z naszych ugiętych nóg, bujanie na piłce, kocu, poduszce, w chuście czy na kolanie albo taniec z niemowlakiem w ramionach, a dla siedzących dzieci huśtawka, np. taka domowa typu ,,skoczek”.

czy samolociki są szkodliwe dla dziecka na zdrowie w rękach mamy

Dziecko powinniśmy układać na brzuchu już od pierwszych dni życia. W tej pozycji możemy je też pobujać. Jeśli mamy w domu dużą piłkę do ćwiczeń, to kładziemy na niej maluszka, trzymając go pod paszkami. Bujamy delikatnie w przód i tył oraz na boki.

Tak samo możemy położyć dziecko na kocu (ułożonym na łóżku lub macie) i delikatnie pociągać w jedną i drugą stronę, a z czasem kręcić wkoło.

,,Back to sleep, tummy to play – Plecki do spania, a brzuszek do zabawy”. Przeczytaj wpis o tym, jak dziecko powinno spać.

Układ równowagi trzeba stymulować też w innych pozycjach. Kładąc malucha bokiem na naszym przedramieniu, możemy oprzeć go na kolanach i wykonywać ruchy w różnych kierunkach.

Dobrze, żeby czuł naszą obecność. Musimy być jak najbliżej, nie wspominając o zasadach bezpieczeństwa. To jego reakcja decyduje o szybkości ruchów, jakie wykonujemy podczas tych zabaw.

Podrzucanie raczej nie spodoba się noworodkowi, ale starsze dziecko będzie zachwycone (niestety nasze plecy trochę mniej) 😉

czy powinno się podrzucać dziecko na zdrowie w rękach mamy

Więcej o rozwoju dziecka przeczytasz w zakładce – ,,Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu”

Zapraszam też do polubienia Fanpage’a na Facebooku oraz śledzenia mnie na Instagramie.

 

Ewa Kołodziejczyk – Mama, fizjoterapeutka i trenerka personalna.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.