wzmacnianie pleców w 6 miesiącu życia dziecka na zdrowie w rękach mamy
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

6 miesiąc w rozwoju dziecka. Czy już powinno siedzieć?

W 6 miesiącu życia dziecko zazwyczaj ma już za sobą obroty z pleców na boki i z powrotem oraz na brzuch. Teraz pora na wracanie z brzucha na plecy. Ruch ten powinno rozpoczynać biodro. Trzeba zwracać uwagę, czy występuje przez lewą i prawą stronę tak samo często. 

W leżeniu na pleckach maluch już nie tylko łapie rękami za stopy, ale również pakuje je do ust. Chwyta też nimi przedmioty. 

Z pozycji na brzuszku zaczyna pełzać do tyłu i odpychać się paluchami od podłogi. Biodra do niej przylegają. Obręcz barkowa ma większą stabilizację. Niemowlak ma wyprostowane ramiona w łokciach i dłonie ułożone w jednej linii. Podpiera się na jednej rączce (raz na prawej, raz na lewej), kiedy drugą chce sięgnąć po zabawkę.  

Bawi się też, leżąc na boku i skręca swoje ciało. 

Czy dziecko w 6 miesiącu powinno siedzieć?

Czy sadzać dziecko w 6 miesiącu na zdrowie w rękach mamy

Czy sadzać je w tym czasie?

Powtórzę to, co pisałam wcześniej:

Jeśli jego mięśnie są na tyle mocne, żeby utrzymać się prosto w tej pozycji (tzn. bez wyginania się na boki i siedzenia asymetrycznie), możesz na chwilę go w niej umieszczać. Kręgosłup nie jest jeszcze zdolny do utrzymywania takich pionowych obciążeń. Na dłuższą metę lepiej niech będzie to pozycja półsiedząca np. w leżaczku – też bez pochylania się na jedną stronę.

Umiejętnością w tym czasie, która wzmacnia mięśnie grzbietu, jest podpór na udach i dłoniach z wyprostowanymi łokciami. Poprzedza ją pływanie, ćwiczone w 5 miesiącu – oparcie na brzuszku z nogami i ramionami w górze.

pływanie w 6 miesiącu na zdrowie w rękach mamypodpór dziecka na dłoniach z wyprostowanymi łokciami na zdrowie w rękach mamy

Pamiętaj też, by nie uczyć dziecka siadania poprzez podciąganie go za rączki z leżenia na pleckach! Poczekaj, aż samo usiądzie – być może w kolejnym miesiącu – w trakcie gimnastyki na podłodzeTylko pozwól mu na dużo ruchu, obrotów, zmieniania pozycji i ciężaru ciała.

Okolica 6 miesiąca to okres, kiedy można, ale nie trzeba, spodziewać się pierwszych ząbków.

My mieliśmy je duuuużo później. Objawy, których możesz się spodziewać razem z ząbkowaniem to: opuchnięte dziąsła, obfite ślinienie się i spowodowane nim wysypka, kaszel i biegunka, podwyższona temperatura ciała, gryzienie przedmiotów, niespokojny sen oraz zmniejszony apetyt.

Warto wtedy przemywać dziecku buzię wodą i osuszać ją, podawać zamrożone owoce czy lody zrobione z soku lub musu.

Nawet mleczne zęby trzeba już czyścić. Jednak najważniejsza jest dieta i umiar z cukrem (z czym pojawia się problem w późniejszym okresie). Zasypianie z butelką mleka czy soku niekorzystnie wpływa na zdrowie zębów (,,Próchnica butelkowa”). Nocne karmienie piersią na szczęście nie.

 

To czas, kiedy dziecko już rusza z miejsca. Może bardziej zaspokoić ciekawość świata i komunikować się, wydając głośniejsze dźwięki. Już za chwilę będzie pewnie gotowe na próbowanie nowych smaków. 

Czerp garściami z obserwowania swojego maluszka i wspieraj jego rozwój, śledząc bloga.

Fanpage znajdziesz tutaj. Prywatniej jesteśmy  też z Tosią na Instagramie.

 

Udostępnij wpis na Facebooku innym Rodzicom, dzięki!

Do zobaczenia,

Ewa Kołodziejczyk – Fizjoterapeuta, trener i Mama 😉

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.