Macierzyństwo

9 rzeczy, którymi również Ciebie może zaskoczyć niemowlak

fot. M. Żałczyńska
Czekasz na rozwiązanie i tak jak ja spodziewasz się rodzinnej sielanki? Ewentualnie słyszałaś, że jest coś takiego jak bolesne ząbkowanie. My zbliżamy się już do roczku…
Myślę o tych chwilach za nami ze wzruszeniem, choć bywałam i bywam nadal wyczerpana humorami Antosi związanymi z jej dostosowywaniem się do życia. Niektóre dzieci są bardziej wyluzowane, inne mniej. Jeśli tak jak nam, trafi Ci się dziecko ,,nieco bardziej płaczliwe” i niezwykle charakterne… możesz doświadczyć tych kilku przyjemności :

1. NOCNE PRZEBUDZENIA
Pierwszym szokiem dla nas rodziców było nocne wstawanie… a raczej sporadyczne drzemki w nocy
w przerwie od trzymania Tosi na rękach. Teraz myślę, że spałaby z nami już od samego początku
( a nie pół roku później, gdy nie dawałam już rady). Były też epizody wstawania w nocy nie na jedzenie czy przytulenie do rodzica, ale na… zabawę i śmiechy.

2. DZIECKO NIEODKŁADALNE
Tuż po wyjściu ze szpitala okazało się, że Tosia jest dzieckiem ,,nieodkładalnym”. Po każdej próbie położenia do łóżeczka budziła się z krzykiem… więc sporą część dnia spędzaliśmy z nią na rękach.

3. KOLKA/REFLUKS
Mieliśmy też do czynienia z atakami ogromnego płaczu, zwykle po jedzeniu. Wydawało nam się, że to kolki. Dziś nie jestem pewna przyczyny, obstawiam bardziej refluks, ale już raczej się nie dowiem.

4. RYZYKOWNE SPACERY
Problem ze spacerami, czyli wracanie na sygnale z prawie każdej wycieczki. Jazda samochodem też nie usypiała naszego dziecka i jechaliśmy niczym karetka pogotowia…

5. NIETOWARZYSKIE DZIECKO
Wyjście do kogokolwiek wiązało się z wyczerpaniem, bo ,,w gościach” też nie szczędziła donośnego płaczu, zwłaszcza gdy nie mogła zasnąć w obcym miejscu.

6. TOWARZYSKIE DZIECKO
Potem jej się odmieniło. W towarzystwie była grzeczna, a gdy byliśmy ,,sam na sam” włączała tryb marudzenia. Uznawano nas zapewne za rodziców przesadzających.
Jesteśmy gdzieś w okresie jej półrocza? Hmmm no właśnie. Na swoim Chrzcie Świętym była najgrzeczniejszym dzieckiem w Kościele przesyłającym słodkie uśmiechy do osób siedzących
w ławkach.

7. LĘK SEPARACYJNY poziom hard 
Nie mogliśmy nawet na chwilę zniknąć z oczu głównej bohaterki, bo rzucała wszystkie zabawki i płakała najgłośniej jak potrafiła.

8. ŻYWIENIE
Później był problem z niejedzeniem niczego poza mlekiem mamy. Denerwowałam się czytając opinie i rady, jakie to ważne by dziecko jadło kaszki i przecierki. Teraz wyluzowałam i widzę przecież, że wszystko jest dobrze. Antosia nagle zaczęła być małym smakoszem. Je tyle ile chce, a skoro ja jestem w domu i nic złego nam się nie dzieje, to będę karmić ją piersią tyle, ile będzie potrzebowała. Cieszę się, że lubi warzywa. Zajada się brokułami i marchewką, a… kapustę kiszoną wcina jak makaron.

9. BRAK CZASU DLA CIEBIE RODZICU
Antonina pozwoliła nam docenić czas. Od jej urodzenia rzadko zdarza nam się zwyczajnie nic nie robić. Zawsze okazuje się, że jest coś do zrobienia, a nawet wieczory polegają na tym, że co godzinę biegniemy do jej łóżeczka ponownie ją usypiać.

Wszystko jednak da się przeżyć. Niektóre zachowania mijają i pojawiają się nowe. Na szczęście więcej jest tych pięknych chwil. Czas mija nieubłaganie i chciałoby się go zatrzymać, bo aż strach pomyśleć, jak szybko nasze dziecko dorośnie.

Napiszcie w komentarzach o Waszych złych momentach i zaskoczeniach.

2 komentarze

 • flattr.com

  Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other blogs?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would love to have you
  share some stories/information. I know my audience would value your
  work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e-mail. https://flattr.com/@JimGriffin

  • Ewa Kołodziejczyk

   Hi. I will think about it. I’m just starting to run the website and I miss a little time, but I’m happy with it in a while

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.