rozwój dziecka w 24 miesiącu na zdrowie w rękach mamy
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

24 miesiąc życia Tosi. Mam dwa latka!

Za kilkanaście godzin Antonia skończy dwa latka. Minęły one niesamowicie szybko i nie dociera do mnie fakt, że jest już taaaaka duża! Jestem z niej dumna każdego dnia. Codziennie czymś mnie zadziwia i rozbawia. Czy to możliwe, żeby kochać kogoś mocniej z godziny na godzinę?

Przygotowania do urodzin ruszyły. W czwartek na pewno wrzucę tu jakąś relację i może w końcu nagram filmik na Youtube!

2 urodziny dziecka na zdrowie w rękach mamy

Tymczasem, podsumujmy ostatni miesiąc naszego życia, a przede wszystkim rozwoju Tosi. O ile w 23 nastąpiły ogromne zmiany w stosunku do 22, to teraz aż tak dużo ich nie uchwyciłam. Może to, że wcale nie chorujemy? Myślę, że to spora zasługa suplementów.

Przeczytaj wpis -> ,,23 miesiąc życia dziecka. Wielka zmiana!”

To już drugi miesiąc, kiedy przesypiamy normalnie (jak na rodziców) noce i nie muszę karmić piersią w miejscach publicznych.

We wrześniu wszystko się zmieni i zacznie od nowa za sprawą czwartej osóbki w naszej rodzinie, przebijającej się przez mój płaszcz…

2 trymestr ciąży brzuch na zdrowie w rękach mamy

Rozwój ruchowy przed 2 rokiem życia…

Zaczęły się pierwsze, malutkie podskoki, samodzielne wchodzenie i schodzenie ze schodów oraz rzucanie piłki czy próby jej kopania. Siła, sprawność, szybkość poprawiły się znacznie. Spacery polegają często na pogoni za dzieckiem. Dlatego ciężko rozstać się z wózkiem! W porównaniu z jesiennymi wizytami na placu zabaw, Antosia teraz potrafi sama, lub z małą pomocą, wejść na zjeżdżalnie i z niej zjechać. Widzę też jej fascynację pojazdami, szczególnie rowerami. To chyba czas na pierwszy z nich!

Jak dobrać wielkość roweru? Dziecko siedząc na siodełku, powinno dotykać czubkami butów do podłoża. 

rozwój dziecka w 24 miesiącu na zdrowie w rękach mamy

Mowa 23-miesięcznego dziecka:

Tosia odmienia rzeczowniki i mówi zdaniami jeszcze sprawniej, choć do idealnej polszczyzny jeszcze jej daleko. Można usłyszeć ,,mleko chcę” (tak odnośnie odstawiania od piersi. Nadal karmimy się do snu), ,,bułkę chcę”, ,,Tata myje głowę”, ,,Tosia idzie myć”, ,,Tosia idzie domu ( z ,,do” lub bez)”, ,,Usiądź tata, płatki jedz”, ,,Kocham”!

Nowe słowa to np.: ,,orzeł”, ,,Elza”, ,,Sara (pierwsza koleżanka ze żłobka!)”, ,,babaw (czyli plac zabaw)”, ,,kakanon”(zgadnijcie co to).

Razem z większym zrozumieniem świata i tego, że wszystko ma swoją nazwę, zaczęły się pytania ,,A co to?” oraz odpowiedzi na pytania. Z Antonią już można sobie ciekawie porozmawiać i często odpowiada zwyczajnie ,,mhm” 😉

 

Przyszła wiosna, więc Tosia jest w swoim żywiole – szaleje poza domem. Ma za sobą pierwsze ognisko i kilka wizyt na placach zabaw.

Pierwsze ognisko z dzieckiem na zdrowie w rękach mamy

I choć bunt ,,dwulatka” w pełni, ładna pogoda i dużo zajęć pomogły mi w planie ograniczenia oglądania bajek. Są dni, kiedy telewizor cały dzień jest wyłączony i nikt nawet za nim nie tęskni.

O wpływie telewizji na rozwój dziecka pisałam tutaj:

,,Telewizja – dobra czy zła dla rozwoju dziecka? Moja inspiracja.

O porzuceniu pieluch również nie będę już pisać, bo to już przeszłość. Wrócimy do tematu za jakieś dwa lata 😉

,,Jak odpieluchować dziecko -> klik.”

 

Zabieram się za pieczenie muffinów. Znalazłam takie przepisy – jedne zdrowe, drugie mniej;). Resztę menu na urodzinową imprezę pokażę Wam w kolejnym wpisie. Już się nie mogę doczekać.

Robiliście babeczki z mikrofali? ->

,,Babeczka z kubeczka, czyli szybkie ciasto z mikrofali. Bez cukru i mąki pszennej.”

 

Jeśli wpis Ci się podobał, zasubkrybuj stronę lub zostaw komentarz. Znajdziesz mnie też na Facebooku, Insta i Youtubie. Linki umieściłam poniżej.

Pozdrawiam Serdecznie !

Ewa Kołodziejczyk

 

Mój Fanpage -> Klik
Instargram -> klik
Youtube -> Klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.