ile telewizji dziennie dla dziecka na zdrowie w rękach mamy
Macierzyństwo

Telewizja – dobra czy zła dla rozwoju dziecka? Moja inspiracja.

Podświadomie porównujemy się troszkę z innymi mamami, a swoje dzieci z ich dziećmi.

zdrowie w rękach mamy

 Jest to dobre, jeśli motywuje nas do zmian na lepsze, a złe, jeśli frustruje.

Wszystko zależy trochę od podejścia. Gdy pomyślimy sobie – ,,ona ma lepiej, ma mądrzejsze dziecko, jest piękniejsza, bogatsza i mąż jej pomaga, a ja jestem beznadziejna i nic nie mogę zmienić” – no to kiepsko.

Natomiast, jeśli powiemy – ,,dobra, to ja się biorę za siebie i za tego mojego leniucha. Rozpisuję sobie dietkę, plan treningu i odpieluchowania, a do tego będę myśleć pozytywnie i nic mnie nie zagnie” – to wtedy można tylko podziękować tej koleżance mamuśce za kopa i motywację.

silna matka i kobieta na zdrowie w rękach mamy

Skąd te przemyślenia? Matka matce inspiracją!

Zachwycili mnie synkowie pewnej Mamy (Hania, czytasz to? Stefana i Franka adoptowałabym chyba!). Znajdziecie ich na blogu ,,Pani Walczak. Słowo ,,bajkopisarz” i ,,katastrofa” to ich mistrzostwo świata, a brakuje im jeszcze około 2 miesięcy do skończenia dwóch latek.

Czym mogą pochwalić się ich rodzice? Czytają im mega dużo, ale wiadomo, że nie każde dziecko się do tego rwie. Nie mają w domu telewizora i puszczają chłopcom bajki z Youtube’a tylko w wyznaczonym czasie przed kolacją (Przez 30 minut dziennie).

Nie mam mojemu prywatnemu bystrzakowi nic do zarzucenia, jeśli chodzi o rozwój. Mówi bardzo dużo i dobrze, ale za często włączamy jej bajki.

Trochę przymykałam na to oko, miałam zamiar coś zmienić, ale zmotywowałam się dopiero wizytą u Hani i dla dobra Tosi biorę się za tę sprawę!

Ułatwieniem jest to, że robi się ciepło i większość czasu będziemy spędzać poza domem. Utrudnieniem nawyki w naszych domach rodzinnych, ale dość wymówek!

Jak telewizja wpływa na rozwój dziecka?

ile telewizji dziennie dla dziecka na zdrowie w rękach mamy

Jest główną przyczyną trudności w koncentracji. Daje bardzo dużo bodźców, częste zmiany akcji i silnie stymuluje. Nie dzieje się to podczas czytania, zabawy czy lekcji w szkole, więc w efekcie nie są one w stanie przyciągnąć uwagi dziecka na dłużej. To powoduje niechęć do nauki.

Ogranicza rozwój mowy. Podczas oglądania obrazów w telewizji, rozwijają się pewne obszary w mózgu, zamiast tych odpowiedzialnych za mowę ( Logopedzi na pewno wyjaśnią to bardziej szczegółowo). Telewizja nie stymuluje mówienia. Jedynie żywa mowa i możliwość trenowania jej przez dziecko, czyli rozmowa są w stanie nauczyć tej umiejętności.

Takie spędzanie czasu to też zwiększone ryzyko otyłości czy cukrzycy, bo wiąże się z mniejszą aktywnością fizyczną, spowolnieniem metabolizmu… i podjadaniem.

podjadanie przed telewizorem na zdrowie w rękach mamy

Sprzyja skrzywieniom kręgosłupa i innym wadom postawy.

Osłabia mięśnie oczu, które podczas tej czynności (a raczej bezczynności) nie pracują, co może powodować krótkowzroczność.

Ogranicza wyobraźnię, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków.

Zwiększa problemy ze snem.

Sama treść telewizyjna jest też zagrożeniem, ponieważ dzieci bezkrytycznie przyjmują to, co jest w niej pokazane i w ten sposób uczą się, jak funkcjonuje świat…

Dziecko powinno oglądać telewizję przez maksymalnie 2 h dziennie (Poniżej 2 roku życia mniej niż godzinę, a najlepiej wcale).

 

Jak odzwyczaić dziecko od oglądania telewizji.

Jeszcze jedną szkodą, jaką powoduje, jest uzależnienie…

Nigdy nie jest za późno na zmiany, ale wiadomo, że nawyk bardziej zakorzeniony trudniej zmienić. Im szybciej zaczniesz z tym walczyć, tym łatwiej i lepiej dla rozwoju Twojego dziecka.

I nie napiszę tutaj, że jest to proste i przyjemne.

Moja Tośka nauczyła się oglądać bajki nawet przy jedzeniu. Włączenie telewizji było dla nas często wybawieniem od wiecznego marudzenia o wszystko… Magicznym przyciskiem naprawiającym dziecko.

oglądanie telewizji z dzieckiem dobre czy złe

Teraz próbuję sadzać Tosię przy naszym stole, tyłem do telewizora. Produkuję się, że włączę bajkę, kiedy zje, bo teraz jest pora na posiłek. Jest kręcenie nosem i awanturki, ale z czasem inne rzeczy stają się ciekawsze, a walka o bajkę się nudzi.

Jak w wielu przypadkach, kluczem często jest nasza kreatywność i cierpliwość – odwrócenie uwagi dziecka, zaciekawienie go jakąś rzeczą, zabawą, wygłupianiem się itp.

 

 

Oczywiście najważniejsze jest to, żeby cała rodzina ograniczyła oglądanie telewizji. Wszystkim wyjdzie to na dobre.

To nie tylko kwestia rozwoju dziecka, o czym pisałam wyżej, ale też nawyków, jakie wyniesie ono z domu.

Mnóstwo ludzi spędza większość swego życia przed telewizorem i często jest to bierna rozrywka. W tym samym czasie można zrobić tyle innych rzeczy, rozwinąć siebie, zrealizować jakieś cele czy marzenia.

Wiadomo, że czasami chcemy się w ten sposób zrelaksować, ale spróbujmy traktować to jako mały dodatek i szukać też innych zajęć. Jeśli przeszkadza nam cisza w domu, to włączmy muzykę. Klasyczna rozwija mózg i relaksuje. Możemy mieszać gatunki. Dzieci kochają tańczyć, a nam to zapewni niezbędną dzienną dawkę sportu:

Jak aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie? Ile powinniśmy ćwiczyć?

Jeśli jest Ci trudno zmienić swój styl życia, to może dzieci Ci w tym pomogą?

Mam nadzieję, że z Hanią i jej chłopaków dałam Wam do myślenia.

Udostępnijcie ten post, jeśli się Wam podobał. Dzięki!

 

Ewa Kołodziejczyk – fizjoterapeutka, trenerka personalna, żywieniowiec i szczęśliwa MAMA!

 

 

Będzie mi miło, jeśli polubisz mój Fanpage na Facebooku.

Znajdziesz mnie też na Instagramie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.