Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

5 miesiąc życia dziecka. Pierwszy wyjazd z niemowlakiem…

5 miesiąc życia Tosi wypadł w sierpniu, a więc w sezonie wakacyjnym. Piękna pogoda kusiła, żeby wyjechać. Czy był to dobry pomysł? W naszym przypadku nie do końca. Choć miał sporo plusów, tj. zmiana otoczenia i czystsze górskie powietrze, to nie mogliśmy nazwać go wakacjami ani wypoczynkiem. Pisałam o tym tutaj:

,,Podróżowanie z małym dzieckiem. Nasze za i przeciw”.

pierwszy wyjazd z niemowlakiem na zdrowie w rękach mamywyjazd z dzieckiem na zdrowie w rękach mamy

Rozwój dziecka w tym czasie to oczywiście kontynuacja, ale też często uzupełnienie tego, co powinno nastąpić w 4 miesiącu (Wpis). Zależy to od temperamentu niemowlaka. Czasami dopiero teraz pojawiają się pierwsze obroty z pleców na boki i z powrotem. Jeśli jednak pojawiły się wcześniej, to teraz pora na dalszy ciąg – przetaczanie na brzuch.

Nie mylmy obrotów z przypadkowymi przewrotami na bok, spowodowanymi przeważeniem ciężaru głowy. Często spotykam się z opowieściami rodziców, o tym, że dziecko w pierwszym miesiącu ma już za sobą te umiejętności…

Niemowlak w leżeniu na plecach…

W 3 i 4 miesiącu rączki zaczęły coraz częściej pojawiać się z przodu ciała, w pobliżu linii środkowej. Łączą się tam obie ze sobą. Dziecko przenosi też zabawki i umieszcza je przed klatką piersiową.

W 5 miesiącu potrafi przełożyć je z jednej strony na drugą. Doskonali też swój chwyt. Sięganie obiema rękami zamienia na używanie tylko jednej z nich. Swój cel ogląda, przybliża i oddala, a potem przekłada do ust lub do drugiej dłoni.

Wykonuje ,,mostki”, czyli unosi swoją pupę w górę.

Sięga rączkami do stóp i bawi się nimi po przekątnej. Unosi wyprostowane nogi w kolanach.

unoszenie prostych nóżek w 5 miesiącuchwytanie stóp w 5 miesiącu życia dziecka na zdrowie w rękach mamy

Łączy jedną stópkę z drugą. Nóżki pracują i układają się symetrycznie.

stopy w 5 miesiącu życia dziecka łączenie stóp na zdrowie w rękach mamy

W leżeniu na brzuszku…

,,Pływa”. Bawi się w samolot. Jego całe ciało jest wyprostowane, a rączki i nóżki są w górze nad podłogą. Następnie opiera się na dłoniach, unosi tułów w górę i w tył, odkładając nogi.

pływanie w 5 miesiącu rozwoju na zdrowie w rękach mamy

Prostuje łokcie w podporze na dłoniach. Szyja jest wydłużona, a barki oddalone od uszu. Cała klatka piersiowa jest uniesiona. Gdy dziecko sięga po zabawkę, podpiera się na jednym przedramieniu.

podpór w leżeniu na brzuchu 5 miesiącu życia na zdrowie w rękach mamy

Czy sadzać dziecko w 5 miesiącu?

Jeśli jego mięśnie są na tyle mocne, żeby utrzymać się prosto w tej pozycji (tzn. bez wyginania się na boki i siedzenia asymetrycznie), możesz na chwilę go w niej umieszczać. Lepiej jednak niech to będzie pozycja półsiedząca np. w leżaczku. Pamiętaj, by nie uczyć dziecka siadania poprzez podciąganie go za rączki z leżenia na pleckach! Poczekaj, aż samo usiądzie w kolejnych miesiącach w trakcie gimnastyki na podłodze. Tylko pozwól mu na dużo ruchu, obrotów, zmieniania pozycji i ciężaru ciała.

Najlepsze zabawy w 5 miesiącu życia dziecka:

Możesz połączyć te rzeczy – ruchy na podłodze i fascynację przedmiotami, ich chwytaniem i badaniem. Chcąc sięgać po zabawki, dziecko będzie doskonaliło swój rozwój ruchowy – zarówno ręki (jakości chwytu, manipulowania), jaki i reszty ciała.

Piankowe lub drewniane klocki, poduszki oraz wszelkie grzechotki, kolorowe, piszczące, zmieniające kształt, ciekawe zabawki na pewno zainteresują niemowlę.

Ich wielkość musi być taka, żeby mogło je złapać, ale nie było w stanie połknąć!

Warto też podpierać klatkę piersiową i brzuszek dziecka na małym klinie. Będzie mogło się turlać, odpychać nóżkami i sięgać po przedmioty.

Kojarzenie głosu z osobą to kolejna zdolność rozwijająca się na tym etapie.

Samo usłyszenie mamy z drugiego pokoju, może na chwilę uspokoić maluszka i zmniejszyć jego lęk związany z rozłąką.

 

Pamiętaj o tym, że ważniejszy jest rozwój z miesiąca na miesiąc (widoczny postęp), a nie to, aby Twoje dziecko w ściśle określonym czasie zdobywało konkretne umiejętności. Każdy niemowlak jest inny i opisywane przeze mnie w tej serii etapy zdobywa w swoim tempie. Wszystko jest w porządku, jeśli kolejność i kilka warunków, tj. symetria od 3 miesiąca są zachowane.

Ciesz się tym, a wpisem możesz podzielić się z innymi. Miło mi będzie, jeśli go udostępnisz.

 

Ewa Kołodziejczyk – fizjoterapeutka, trenerka personalna, żywieniowiec i szczęśliwa MAMA!

 

 

Będzie mi miło, jeśli polubisz mój Fanpage na Facebooku.

Znajdziesz mnie też na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.