blizna po cesarskim cięciu na zdrowie w rękach mamy
Zdrowe Ciało

Co musisz robić z raną i blizną po cesarce? Co ma z nią wspólnego ból głowy?

Poród przed cesarskie cięcie stał się bardzo popularny i zdarza się coraz częściej (ponad 40 % ciąż jest rozwiązywanych w ten sposób). Sama tak urodziłam Tosię. Sytuacja każdej kobiety jest inna. Czasami rodzenie siłami natury ma wiele komplikacji i także kończy się jakąś chirurgiczną interwencją, ale w ogromnej większości przypadków ma dużo mniej skutków ubocznych niż cesarka, która jest OPERACJĄ.

To również zależy od tego, czy była zaplanowana i kobieta została do niej przygotowana, czy wykonywana jest nagle, np. po próbach urodzenia naturalnie.

O tym, jak ogólnie dojść do siebie i zregenerować się po takim porodzie, napiszę w innym artykule. Dziś chcę się skupić na pielęgnacji rany i blizny.

Co zrobić, żeby blizna lepiej się goiła?

Gojenie jest bardzo skomplikowanym i wieloetapowym procesem. W dużej mierze zależy od czynników genetycznych. Jednak dieta,  suplementacja, aktywność fizyczna (wczesna pionizacja) oraz odpowiednie dotlenienie rany  mogą zdziałać naprawdę wiele!

jak dbać o bliznę po cesarce na zdrowie w rękach mamy

Pierwszymi powikłaniami mogą być zaburzenie gojenia, zakażenie ( w ciągu 30 dni od operacji), a także rozejście rany (0,4-1,1 % przypadków. Podaję te dane, żeby nie siać paniki).

 

Osoby z otyłością, nadciśnieniem czy cukrzycą są nimi bardziej zagrożone.

Palenie papierosów, niedożywienie, anemia, przedwczesny albo przedłużający się poród, to również czynniki pogarszające gojenie się.

Organizm do regeneracji i zasklepiania rany potrzebuje więcej substancji odżywczych, m.in. kolagenu razem ze wspomagającą jego działanie witaminą C (Swoją drogą to połączenie jest dobrą profilaktyką rozstępów w ciąży i pomaga zachować jędrny biust i piękny wygląd skóry). Dlatego ważne jest dobre odżywienie organizmu i dbanie o siebie w okresie ciąży.

jak dbać o skórę w ciąży na zdrowie w rękach mamy

Może wystąpić także przerost tkanki, wychodzenie jej poza brzegi rany i powstawanie bliznowca.

Na szczęście w większości przypadków goi się ona prawidłowo. Niestety nawet wtedy nie powinnyśmy pozostawić naszej blizny samej sobie. O tym za chwilę.

 

Pielęgnacja i postępowanie z raną po cesarskim cięciu:

 

  • Przemywanie solą fizjologiczną przez 48 godzin od operacji (Tym zajmuje się położna w szpitalu)
  • Po tym czasie mycie samą wodą i osuszanie najlepiej jednorazowym ręcznikiem
  • Wietrzenie rany, noszenie przewiewnych, nieuciskających, bawełnianych ubrań
  • Prawidłowe wstawanie i pozycje podczas codziennych czynności, karmienia czy opieki nad dzieckiem (opiszę je w następnym artykule)
  • Wczesna pionizacja – jest bardzo istotna dla działania układu krążenia i lepszego gojenia się rany.
  • Aktywność fizyczna (umiarkowana, stopniowo zwiększana, odpowiednia do aktualnego stanu zdrowia) – dzięki, której blizna rozciąga się i uelastycznia.
  • Zbliżanie dłońmi brzegów rany do siebie z napięciem mm. dna miednicy (,,ruch wciągania makaronu przez pochwę, zaciskanie tampona, skubanie trawy”. Niedługo na ten temat wrzucę dla Was instruktaż. Na razie zobaczcie wpis -> ) podczas kaszlu, śmiania czy kichania.

 

Prawidłowo zagojona blizna powinna być jasnoróżowa (a z czasem blada), płaska (nie wpuklona) i pozbawiona zgrubień.

blizna po cesarskim cięciu na zdrowie w rękach mamy

Jednak warstwa zewnętrzna, widoczna dla oczu, to nie wszystko… Efekt kosmetyczny nie jest najważniejszy. Trzeba mobilizować tkanki, żeby nie dopuścić do zrostów albo zminimalizować ich skutki. Blizna powinna dać się unieść i odciągnąć od struktur leżących pod nią.

Zrosty pooperacyjne (dotyczące od 46 do nawet 100 % pacjentek) i ich powikłania:

– zwis skóry i tkanki podskórnej nad blizną, ponieważ przyrasta ona do głębiej leżących struktur

-ból w obrębie miednicy

– problemy z zajściem w ciążę

– bóle podczas stosunku seksualnego

– zespół małego/ciasnego jelita i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

-bóle w układzie ruchowym – głowy czy kręgosłupa

– zmiana postawy ciała i sposobu chodzenia

Często wielu z tych rzeczy nie identyfikujemy z naszą blizną. Powodem ich pojawiania się są właśnie zrosty – mniejsza przesuwalność tkanek, ich sklejenie i słabsza rozciągliwość oraz zmiana napięcia mięśni i zmniejszenie elastyczności powięzi.

 

Mobilizacja blizny:

 

Pierwsze 7 dni od operacji to kluczowy czas w tworzeniu się zrostów! Wtedy wykonuje się delikatny masaż (drenaż limfatyczny) tkanek sąsiadujących z raną. Stopniowo zbliża się do okolicy operowanej.

Po ok. 3 tygodniach, gdy nie ma stanu zapalnego i cięcie jest wygojone można zacząć pracę bezpośrednio na nim.

Z czasem techniki stają się mocniejsze.

W każdym z etapów bardzo ważne jest, żeby pacjentka 2 razy dziennie po ok. 20 minut sama pracowała ze swoją blizną, zgodnie z instruktażem fizjoterapeuty. Powinna spotykać się z nim na 30-45 minutowe mobilizacje 1-2 razy w tygodniu. Można również uzupełnić terapię o naklejanie plastrów kinesio taping oraz o laser biostymulacyjny.

 

Możliwe jest odczuwanie pieczenia, swędzenia i ciepła spowodowanego naruszaniem włókien kolagenowych.

Całkowite wygojenie następuje od kilku miesięcy do dwóch lat po cesarskim cięciu.

Nigdy też nie jest za późno na rozpoczęcie terapii blizny, jednak największe efekty osiągane są przez pierwsze 2 lata od zabiegu operacyjnego.

 

Jak to wygląda u mnie? W drugiej ciąży odczuwam to, że mało pracowałam ze swoją blizną. Przyznaję się do błędu i zachęcam Was do pracy!

Wczesna  i regularna praca z fizjoterapeutą w okresie okołoporodowym jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Niestety rzadko się zdarza, żeby szpital oferował taką konsultację po porodzie (a przydałaby się w wielu kwestiach w tym czasie).

Warto przygotować się wcześniej do tego, co nas czeka i jak powinnyśmy postępować po urodzeniu dziecka. Mam nadzieję, że moje wpisy Wam w tym pomogą. Dlatego proszę Cię o udostępnienie dalej tego artykułu.

Do zobaczenia!

Ewa Kołodziejczyk – fizjoterapeutka, trenerka personalna, żywieniowiec i szczęśliwa MAMA!

 

 

Będzie mi miło, jeśli polubisz mój Fanpage na Facebooku.

Znajdziesz mnie też na Instagramie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.