Zdrowe odżywianie

Masło orzechowe – dobre czy nie? Podawać dzieciom? Pomaga w odchudzaniu?

Orzechy ziemne, czyli podstawa takiego masła, są bardzo zdrowe, o czym poniżej.

Jednak dodawane są do niego jeszcze inne składniki, jak np. olej palmowy. Utwardzony jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. W takiej formie trafia niestety do masła (lub nutelli) i nadaje mu kremową konsystencję. Obok niego pojawiają się też często cukier i sól. Są oczywiście masła orzechowe w 100% bez dodatków. Najważniejsze jest więc czytanie składu.

Trzeba też pamiętać, żeby trzymać je w lodówce.

Oczywiście lepszym wyborem będą nieprzetworzone orzeszki. Jednak np. małym dzieciom nie zaleca się ich podawania ze względu na ryzyko zadławienia.

masło orzechowe zdrowe czy nie alergia na zdrowie w rękach mamy

Wartości zdrowotne orzechów ziemnych:

Fistaszki mają dużo białka, magnezu, potasu, fosforu, cynku oraz witamin z grupy B. Pozytywnie wpływają na serce i poziom cukru we krwi. Mają niski indeks glikemiczny. Dzieci i pozostałe łakomczuchy nie będą po ich zjedzeniu od razu głodne…

Duża zawartość białka, tłuszczu i błonnika oraz wspomniany niski indeks glikemiczny powodują, że jedzenie orzechów ziemnych sprzyja utracie wagi (Jedzone z umiarem, ponieważ mimo wszystko są bardzo kaloryczne). Powodują one większe uczucie sytości i mniejszą chęć podjadania. Sprawdzone!

Są również pomocne przy budowaniu masy mięśniowej. Dlatego powinny sięgać po nie osoby z insulinoopornością!

Wegetarianie, którzy zjedzą chleb pełnoziarnisty z dodatkiem masła orzechowego, zapewnią sobie posiłek zastępujący w pełni mięso (Pełne ziarno uzupełnia orzechy ziemne o brakujące aminokwasy i otrzymujemy białko pełnowartościowe).

chleb pełnoziarnisty z masłem orzechowym zamiennik białka zwierzęcego na zdrowie w rękach mamy

Co z alergią na orzechy ziemne?

To jedne z najsilniejszych alergenów.

Kiedyś zalecano, by do 3 roku życia unikać jedzenia orzechów. Jednak nie zmniejszało to liczby uczuleń.

Badania wykazały odwrotną zależność. W grupie dzieci, które do 1 roku życia nie spróbowały orzechów ziemnych, alergia wystąpiła częściej niż w grupie jedzących je w tym czasie. 

Zalecane jest, żeby wprowadzać je po 6 miesiącu, tak jak pozostałe pokarmy.

Ważne, by podawać je pierwszy raz wtedy, kiedy oboje rodziców może dokładnie obserwować dziecko i w razie potrzeby zawieźć je do lekarza. U tych maluszków, u których stwierdzono alergię na jajko albo w rodzinie występują uczulenia na orzechy, taką próbę warto wykonać nawet w gabinecie lekarskim. 

Oczywiście, jeśli ktoś – dziecko czy dorosły – ma stwierdzoną alergię na orzechy, powinien unikać ich w każdej postaci, bo reakcja może być śmiertelna.

Są też łagodniejsze objawy, np. katar, wysypka, kaszel, biegunka czy wymioty. W takich wypadkach przed kolejnym ich podaniem, warto poinformować o nich lekarza.

 

Ja bardzo bałam się reakcji Tosi na orzechy ziemne. Pierwszy raz zjadła ja (a raczej spróbowała od nas) w formie lodów – masło orzechowe z bananem… Na szczęście nic się nie działo. Ostatnio zrobiłyśmy je same. Zobaczcie w filmie, jak zajadała -> klik.

 zdrowa przekąska na zdrowie w rękach mamy

Rozgnieciony banan z takim masełkiem, położony na waflu ryżowym lub chlebku to świetna przekąska. Wegetariańska, a nawet wegańska! O tym, co jeść zamiast mięsa, pisałam tu-> klik.

 

Niedługo dodam wpis o rozszerzaniu diety. Dla niektórych to oczywiste, ale uwierzcie, że spotykam się z pytaniami, co podawać dziecku w 3 miesiącu oprócz mleka…

 

Dziękuję za doczytanie do końca. Jeśli wpis był przydatny, udostępnij  go proszę innym.

Ewa

 

Możesz śledzić mnie również tu, zapraszam:

Instagram -> Obserwuj

Facebów -> Lubię to!

Youtube -> Subskrybuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.