jak zakończyć karmienie piersią na zdrowie w rękach mamy
Macierzyństwo

Jak odstawić dziecko od piersi? Jak zakończyć karmienie? Nie za szybko!

Pisałam ostatnio, że mam kryzys karmienia i bardzo dokucza mi brak snu (wpis). Tosia skończyła już rok i 10 miesięcy, więc to dobry czas, żeby zacząć ją odstawiać od piersi. Chciałabym to zrobić łagodnie.

jak zakończyć karmienie piersią na zdrowie w rękach mamy

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do dwóch lat lub nawet dłużej.

Jedną z najważniejszych zasad jest to, by zakończyć je stopniowo. Jeśli podejmę wyzwanie już dziś, to akurat odstawienie wypadnie nam w okolicach drugich urodzin Tosi.

Jakie są jeszcze zasady zakończenia karmienia?

Obserwowanie dziecka. To ono powinno być gotowe, bo w innym przypadku może reagować np. agresją, histerią i złością (objawy choroby przedwczesnego odstawienia. W przyszłości mogą pojawiać się napady złego humoru, niepokojące przywiązanie do opiekunów i mniejsza zdolność do budowania relacji międzyludzkich).

Jeśli jednak my mamy już dość i nie chcemy czekać na samo odstawienie do około 3 urodzin (bo czasami dopiero wtedy lub nawet później może ono nastąpić!), zróbmy to jak najwolniej. Powyższe reakcje dziecka mogą być też sygnałem, że tempo jest za szybkie.

szybkie odstawienie od piersi na zdrowie w rękach mamy

Warto zacząć od rezygnacji z jednego karmienia w ciągu dnia, np. porannego lub południowego, wychodząc na spacer.

 

Zasada ,,nie proponuj, nie odmawiaj” na początek jest najlepsza.

To znaczy, że jeśli dziecko samo nie poprosi o mleko, nie przystawiamy go do piersi. Nie możemy też stanowczo odmawiać i sprawiać, że poczuje się odrzucone. Zresztą, gdy po prostu powiemy ,,nie”, ono zaprotestuje. Postarajmy się ograniczyć sytuacje, które maluszkowi kojarzą się z karmieniem (Ja np. nie mogę siadać na kanapie koło Tosi).

Nie oznacza to też, że odmawianie jest zabronione.

Trzeba to tylko robić w kreatywny sposób – zajmować dziecko czymś innym (oczywiście z naszym uczestnictwem) i odwracać jego uwagę.

Warto zmieniać taktykę – czasami zgadzać się na karmienie, a innym razem wymyślać alternatywy.

Najważniejsze jest niedopuszczanie do tego, żeby dziecko się nudziło, bo wtedy prawdopodobnie zacznie szukać piersi.

Niektórzy polecają wyjazd mamy i zostawienie maluszka na kilka dni z kimś innym. Jednak to ogromny stres dla każdej ze stron.

Wiele mam stosuje różne triki, np. zaklejanie brodawek i tłumaczenie, że piersi są chore. W aptekach dostępne są też maści do smarowania brodawek o okropnym smaku. Jeśli dziecko ich spróbuje, to później nie ma ochoty powtórzyć tego kolejny raz.

Myślę, że to skuteczne rozwiązania na sam koniec procesu odstawiania. Jeśli już znacznie ograniczyliśmy karmienia wcześniej i naturalnie nie udało się ich zakończyć.

Karmienie piersią to nie tylko zaspokajanie fizycznego głodu, ale również potrzeb emocjonalnych i bycia blisko mamy.

Noszenie dziecka. Potrzeba bliskości na zdrowie w rękach mamy

Oprócz zastąpienia mleka innym pokarmem, trzeba znaleźć też nową formę wspólnego spędzania czasu.

 

To całkiem normalne, że czasami trzeba zrobić krok w tył! Gorszy dzień, choroba, za szybkie tempo, za mało uwagi poświęconej maluszkowi mogą spowodować, że zdarzy się Wam trochę więcej karmień.

Może też okazać się, że jeśli będziesz niedostępna i odmawiała ciągle karmienia, to dziecko nie będzie chciało Cię puścić, jeśli już się do Ciebie dostanie. 

Ten rytuał daje maluszkowi poczucie bezpieczeństwa, uspokojenie w tak ciężkim okresie, jak ten przed drugim rokiem życia, kiedy intensywnie poznaje nowe rzeczy i zależności. 

jak przestać karmić na zdrowie w rękach mamy

Najbardziej problematyczne może okazać się zrezygnowanie z karmienia przed zaśnięciem.

Trzeba zastanowić się nad zamiennikiem. I warto przed tym nauczyć dziecka, np. czytania przed snem, kładzenia zabawek do snu, a potem głaskania po plecach i śpiewania kołysanki. Tak, żeby kojarzyło też inne okoliczności z porą spania.

Tutaj tata może odegrać kluczową rolę. Pewnie też nie obejdzie się bez płaczu w jego ramionach.

O odzwyczajeniu od nocnych karmień przeczytasz tutaj -> klik.

 

Pamiętajcie, że odstawienie od piersi to nie jest zerwanie relacji z dzieckiem. To zakończenie pewnego etapu. Miejcie z niego tylko dobre wspomnienia. Przy tej okazji znajdzie inną formę bliskości. Może bardziej zabawową?

Jakie macie propozycje?

 

 

Dzięki za Twoją obecność tutaj i zapraszam do moich pozostałych miejsc:

Ewa

Mój Fanpage -> Klik
Instargram -> klik
Youtube -> Klik

 

2 komentarze

 • Wichoorka

  Hejka 😊
  Miłosza zaczęłam stopniowo odstawiać od piersi wprowadzając stałe posiłki, czyli jak skończył 6 m-cy, A całkowite odstawienie zajęło nam rok! Na końcu zostało wieczorne karmienie i nocne. Wieczorne udało się wyeliminować tylko dzięki zmianie miejsca usypiania. Ani kolacja w postaci kaszki, ani Tata nie dał rady. Natomiast nocne, no cóż, po prostu musiałam poczekać aż potrzeba snu będzie silniejsza i w końcu wystarczy przytulenie.
  Życzę Ci powodzenia i cierpliwości, pozdrawiamy serdecznie 😘

  • Ewa Kołodziejczyk

   Hej;) Cieszę się, że Wam się udało, gratuluję i jednocześnie zazdroszczę. Cóż, u nas potrzeba spania na razie przegrywa z ,,mniam mniam”. Dziękuję i pozdrowienia dla Was kochani :*

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.