otwieranie rączek i wkładanie ich do buzi na zdrowie w rękach mamy
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

3 miesiąc życia niemowlaka. Łapię, co się da!

Rozpoczął się trzeci miesiąc życia naszego maluszka. Czego możemy się spodziewać w tym czasie?

3 miesiąc życia dziecka

Jest już silniejszy i jeszcze bardziej wyprostowany. Oczekujemy, że w każdej pozycji ustawia się symetrycznie. Zaczynamy widzieć krzywizny kręgosłupa, a barki obniżają się i cofają.

W leżeniu na brzuszku utrzymuje głowę nawet przez 10 sekund. Obraca ją również na jedną i drugą stronę w tej pozycji. Rączki przygotowują się do sięgania po przedmioty, więc są uwolnione z funkcji podpierania. Kierują się dłońmi do siebie.

podpór na przedramionach w 3 miesiącu życia dziecka na zdrowie w rękach mamy

Bioderka i nogi prostują się.

Brzuch stał się mocniejszy, więc stabilizuje ciało, żeby kończyny mogły swobodnie się ruszać.

To ten czas, kiedy lekarz/położna sprawdza poprzez podciąganie za rączki dziecka leżącego na plecach, czy potrafi na chwilę unieść główkę. Jeśli zwisa ona poniżej poziomu ciała, to znaczy, że brzuszek jest trochę za słaby.

W leżeniu na plecach dziecko trzyma głowę w linii środkowej ciała. Łączy w niej również rączki i wkłada je do ust, ponieważ jego barki osiągnęły już pełną ruchomość.

otwieranie rączek i wkładanie ich do buzi na zdrowie w rękach mamy

Tak samo jak biodra, więc możliwe staje się ,,bicie brawo” stopami.

 

Odruch ATOS, który pojawiał się w poprzednim miesiącu życia (klik), teraz zamienia się w STOS – Symetryczny toniczny odruch szyjny. Polega on na wyproście łokci i zgięciu nóg, gdy prostuje się głowa i odwrotnym zachowaniu się kończyn, jeśli głowa jest zgięta.

Dziecko obserwuje ruszającą się zabawkę, próbuje ją celowo chwytać, a gdy to się uda, potrząsa nią.

Odruch chwytny wygasa i rączki są częściej otwarte. Próbują złapać wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu, np. włosy mamy czy jej bluzkę podczas karmienia.

 

Maluch dobrze już pamięta rysy rodziców. Coraz częściej utrzymuje kontakt wzrokowy i uśmiecha się. Reaguje na głos i ,,wsłuchuje się” w rozmowy. Widzi z odległości 5-6 metrów.

Zaczyna odkrywać przyczyny i skutki. Dowiaduje się, że np. jeśli potrząśnie grzechotką, wyda ona dźwięk.

W poprzednim miesiącu gruchało, teraz wymawia pojedyncze sylaby.

 

Warto nadal stosować się do zasad, o których pisałam przy okazji poprzednich miesięcy, np. często zmieniać pozycje dziecka. Jednak to jeszcze nie czas na sadzanie go ani noszenie pionowo. Zwłaszcza, gdy odgina ono mocno główkę do tyłu ( co często odczytywane jest, jako super szybkie trzymanie główki przez maluszka).

odginanie główki na zdrowie w rękach mamy

Nadal najlepsza jest gimnastyka na podłodze i pokazywanie świata przez noszenie, np. w leżeniu na brzuszku na naszym przedramieniu. 

Maluszek jest już bardziej mobilny i czekamy na jego pierwsze obroty… więc lepiej nie zostawiać go samego na przewijaku, łóżku, kanapie i innych powierzchniach, z których może spaść. Można otaczać leżące dziecko np. rogalem do karmienia, ,,cebuszką” itp., żeby zapewnić wyższe ułożenie główki. 

układanie 3 miesięcznego dziecka na zdrowie w rękach mamy

To zazwyczaj łatwiejszy miesiąc od dwóch poprzednich. Maluch zdobył już Wasze zaufanie, bo odpowiadaliście na jego potrzeby. Mniej marudzi, a więcej czasu poświęca na poznawanie świata, który widzi i rozumie coraz lepiej. Wy też przyzwyczailiście się do jego temperamentu i rozpoznawania różnych rodzajów płaczu. Dzięki temu Wasza komunikacja jest sprawniejsza.

Co Was zadziwia, wzrusza i fascynuje w 3 miesiącu życia Waszego dziecka? Może macie jakieś wątpliwości?

Wspaniałego rodzicielstwa,

 

Ewa

 

Przycisk subskrypcji, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach, znajdziesz po lewej stronie bloga ( lub poniżej wpisu, jeśli czytasz w telefonie).

 

Pozostałe miejsca, w których jestem:

Facebook -> Klik

Instagram -> Klik

Youtube -> Klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.