jak ubierać dziecko na dwór w zimę na zdrowie w rękach mamy
Macierzyństwo

Jak ubierać dziecko zimą? Skąd wiedzieć czy jest mu ciepło? O wychłodzeniu i odmrożeniach.

Właśnie wysłałam swoją córeczkę na sanki. Było przy tym sporo zamieszania, bo to pierwsze takie wyjście Tosi po chorobie. Zastanawialiśmy się, jak ją ubrać. Czy kolejna warstwa będzie w porządku, a może już ma ich za dużo?

jak ubierać dziecko na dwór w zimę na zdrowie w rękach mamyfoto: Przemek Kryściak

Jak ubierać dziecko na dwór ?

Ubranie na cebulkę albo zapakowanie do torby dodatkowego sweterka czy rajstopek jest jedynym rozwiązaniem, bo będąc w domu, nie przewidzimy, czy w danym stroju maluszkowi będzie za ciepło lub za zimno przez cały czas zabawy na zewnątrz. Nieważne, jaka jest pora roku.

Zakładajmy dziecku jedną warstwę ubrań więcej, niż założylibyśmy w danych warunkach sobie.

Zwróćmy uwagę, czy buty nie są ciasne albo nie ma w nich za mało miejsca przez zbyt grube skarpety. Taka sytuacja sprzyja odmrożeniom stóp!

Podczas zabawy na śniegu lub w deszczowe dni, koniecznie zadbajmy o to, żeby warstwa zewnętrzna ubranka była nieprzemakalna. W przemoczonym stroju maluchowi na pewno będzie zimno.

Konieczne jest też to, aby dziecko przychodziło regularnie do ciepłego pomieszczenia i ogrzewało się przez chwilę. Gdy dobrze się bawi, może o tym zapominać. Niestety małe ciała są bardziej narażone na utratę ciepła.

jak zapobiegać wychłodzeniu dziecka na zdrowie w rękach mamy

Zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie, może sprzyjać zachorowaniu, a nawet zagrozić życiu, więc spróbujmy dostosować ubiór malucha do pewnych oznak.

Jak sprawdzić czy dziecku jest ciepło?

Jeśli ubierzemy je zgodnie z powyższymi zasadami, od czasu do czasu dotykajmy jego karku. Gdy będzie on chłodny, oznacza to, że dziecku jest za zimno. W sytuacji, gdy jest gorący, a nawet spocony, maleństwu na pewno jest za ciepło i można zrezygnować z jakiejś warstwy stroju.

Skąd wiedzieć, czy dziecko się nie wyziębia?

Hipotermia, czyli obniżenie temperatury ciała poniżej normy, objawia się chłodną w dotyku skórą, jej zasinieniem, drżeniem ciała, niezdarnością, roztargnieniem, niewyraźną mową, osłabieniem, sennością, zaburzeniami świadomości.

W przypadku tych objawów, należy wezwać pogotowie lub najlepiej pojechać samemu do szpitala. Zabrać dziecko w ciepłe miejsce ( samochód, którym udajemy się na izbę przyjęć nim jest ), zdjąć mokre ubrania, wytrzeć ciało i otulić kocem, a potem założyć ciepły strój i podać rozgrzewający napój.

Co robić w przypadku odmrożeń?

Ulegają im najczęściej uszy, nos, ręce i stopy. Skóra staje się szara, blada, czasami pokryta pęcherzami. Dziecko może narzekać na pieczenie, palenie i drętwienie tych części ciała.

W takim przypadku trzeba szybko zabrać maluszka do domu. Nie wolno rozmasowywać odmrożonych miejsc. Należy stopniowo je ogrzewać w wodzie, dążąc do 36 stopni C, lub zamoczyć w niej gąbki, szmatki i położyć na te części ciała. Po 20-30 minutach osuszyć je i otulić kocem lub ubraniem.

Musimy też podać coś ciepłego do picia. Gdy stan się nie poprawia, musimy udać się do lekarza.

 

Zabawa na świeżym, mroźnym powietrzu to świetny trening dla odporności. To też dawka niezbędnej aktywności fizycznej dla dziecka. Korzystajmy z niej jak najczęściej. Tym bardziej że prawdziwa biała zima pojawia się u nas okazjonalnie…

Nie bójcie się przeziębień, tylko dobrze ubierajcie dzieci i wyruszajcie na sanki, narty (pomyślcie też o kaskach) czy lepienie bałwana.

jak ubierać dziecko w zimę na zdrowie w rękach mamy

foto: Przemek Kryściak

Jeśli uważasz ten wpis za przydatny, udostępnij go innym. Możesz subskrybować bloga ( pasek po lewej stronie ) i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Dzięki za Twoją obecność.

Ewa

 

 

Jestem również tu:

Facebook -> Klik

Instagram -> Klik

Youtube -> Klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.