jak przygotować się do wzyty u dietetyka na zdrowie w rękach mamy
Zdrowe odżywianie

Jak przygotować się do wizyty u dietetyka? Praktyczne wskazówki dla pacjenta

Zastawiasz się nad skorzystaniem z konsultacji z dietetykiem? Nie wiesz, co Cię podczas niej czeka? Postaram się przybliżyć Ci ten temat:

Zacznijmy od przygotowania do wizyty. Przede wszystkim potrzebujesz:

  • Kartki lub zeszytu, w którym napiszesz co jadłeś/aś przez ostatnie trzy dni. Przygotuj taki dzienniczek. Ważne, abyś w nim nie oszukiwał/ała. Zanotuj wszystkie zjedzone posiłki (wraz z tym, co było przekąską ) i wypite napoje. Zwróć uwagę, czy Twój jadłospis wygląda tak samo w tygodniu i w weekend? Jeśli są różnice,  zapisz jakie
  •  Wykonaj badanie krwi ( Chyba, że masz takie z ostatnich trzech miesięcy ) :

HDL, LDL, cholesterol całkowity, trójglicerydy,ogólna morfologia krwi, glukoza, TSH, ft3, ft4, anty TPO, anty TG (dotyczą stanu tarczycy), żelazo,witamina D3 oraz badanie ogólne moczu.

  • Jeśli masz jakiekolwiek inne wyniki badań, również weź je ze sobą. (Wszelkie wypisy ze szpitala, przebyte operacje ). Im więcej informacji o stanie Twojego zdrowia będzie miał dietetyk, tym bardziej zbilansowaną dietę będzie mógł dla Ciebie przygotować.
  • Ubierz się wygodnie. Do pomiarów składu ciała i zmierzenia obwodów będziesz musiał/a się rozebrać.
  • Jeśli masz pytania, spisz je na kartce i zapyta podczas spotkania.


Jak wygląda wizyta u dietetyka?

  • Dietetyk zapyta, jaki jest cel wizyty i przeprowadzi z Tobą wywiad. Będzie potrzebował informacji o Twoim zdrowiu  i stanie odżywienia. Zada wiele pytań na temat Twoich nawyków żywieniowych.
  • Podczas wizyty zostaniesz zważony/a i zmierzony/a. Dietetyk opisze Twój skład ciała i powie, nad jakimi parametrami będziesz pracował.
  • Po wizycie otrzymasz ogólne zalecenia  – wskazówki, co możesz zacząć zmieniać już teraz.
  • Dietę odbierzesz w formie e-maila w ciągu 1-2 dni od pierwszej wizyty. Będzie ona rozpisana dla Ciebie indywidualnie, abyś mógł/a osiągnąć cel, na którym Ci zależy. Jeśli nie chcesz diety w formie elektronicznej, otrzymujesz ją na kolejnej wizycie. Zostaje ona omówiona i  dokładnie wytłumaczona.
  •  Wizyta kontrolna odbywa się w zależności od potrzeby: co tydzień, dwa lub co trzy tygodnie. Podczas nich dietetyk sprawdza postępy, ponownie wykonuje pomiary składu ciała i obwodów. Sprawdza realizację diety oraz wprowadza małe zmiany i modyfikacje. Motywuje i wspiera przez cały okres współpracy .

Jak widać, spotkanie z dietetykiem nie jest niczym strasznym.

Możesz udać się do niego również z dzieckiem. Jeśli cokolwiek niepokoi Cię u Twojego maluszka,przyjdź po poradę.

Zajmuje się on również odżywianiem w okresie ciąży i laktacjioraz dietami eliminacyjnymi w nietolerancjach i alergiach pokarmowych, a także w poszczególnych chorobach.

Przede wszystkim chętnie i z pasją służy pomocą.

Autor: Anna Karwala – dietetyk

Dziękuję za Twoją obecność.

🙂

Żeby pozostać tu na dłużej, subskrybuj bloga ( pasek po prawej stronie lub na górze wpisu, jeśli przeglądasz stronę w telefonie ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.