wzrok dziecka rozwój w 2 miesiącu na zdrowie w rękach mamy
Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Rozwój w drugim miesiącu życia dziecka. Moja mama jest piękna!

W okresie noworodkowym ( o nim tutaj -> klik ) poznaliśmy już trochę swoje dziecko. Łatwiej nam rozpoznać jego potrzeby. Przewidujemy, dlaczego płacze – czy coś mu przeszkadza, jest głodne, albo chce się przytulić. Choć spodziewamy się, że przez całe życie będzie nas zaskakiwało czymś nowym…

Gruchanie to nowa forma komunikacji. Wyraża nim zadowolenie. Wydobywa też ze swojej małej, otwartej buzi różne westchnienia.

Głośniej i intensywniej protestuje, jeśli jednak nie rozpoznamy tego, co nam sygnalizuje albo, gdy spóźnimy się z reakcją… np. za długo szykujemy mleko lub gmeramy w bluzce.

Jak często karmić miesięczne dziecko ?

Warto zrezygnować ze sztucznych grafików karmienia… Ich stosowanie wymyślił chyba ktoś, kto nigdy nie karmił. A już na pewno nie piersią. Patrzmy na dziecko, nie na zegarek!

Co się zmienia w drugim miesiącu rozwoju ruchowego dziecka?

Jest bardziej aktywne, a jego ruchy są mniej chaotyczne.

Od 7 tygodnia zaczyna się prostować, bo przemija zwiększone napięcie mięśni zginających całe ciało.

Dlatego jego nóżki i rączki są już mniej podkurczone. Oddalają się od tułowia. 

W leżeniu na brzuchu, dziecko aktywnie unosi swoją główkę. Podpiera się na wysuniętych bardziej w przód przedramionach i w okolicy pępka ( W pierwszym miesiącu opierało się na klatce piersiowej, piąstkach i policzku. Jego pupa była uniesiona, a nóżki podciągnięte pod ciało ).

trzymanie główki rozwój dziecka na zdrowie w rękach mamy

Reakcja szermierza. Asymetryczny toniczny odruch szyjny:

Ta magiczna nazwa, to wzorzec ruchu w leżeniu na plecach, w którym za wzrokiem podąża ciało… czyli:

Dziecko obraca głowę w jedną stronę. Kończyny po stronie twarzy prostują się, a po przeciwnej, zginają. 

Obserwujmy, czy ta reakcja występuje po dwóch stronach.

Maluszek potrafi już zatrzymać głowę w linii środkowej ciała i skupić w niej również swój wzrok. To początki symetrii, której coraz częściej oczekujemy. 

wzrok dziecka rozwój w 2 miesiącu na zdrowie w rękach mamy

W wyniku większego zakresu ruchu i lepszej koordynacji ręka-ręka, łączy swoje dłonie nad klatką piersiową. Próbuje sięgać też nimi w stronę przedmiotów. 

Rączki otwierają się częściej, ale reakcja odruchowa chwytna nadal jest bardzo aktywna.

Pojawia się pierwszy społeczny uśmiech. Już nie grymas, ale będący tym, co najbardziej nas wzrusza u dzieci. Szczerą radością na naszą obecność.

pierwszy uśmiech dziecka na zdrowie w rękach mamy

W pierwszym miesiącu zdarzało się maluszkowi na chwilę zerknąć na twarz mamy. W drugim, potrafi patrzeć na nią dłużej. Fascynuje go jej mimika i chętnie ją naśladuje. To świetny sposób na pierwszą zabawę ( Mamo pamiętaj, że jesteś najpiękniejsza na świecie dla tej jednej istotki! ).

Głowa i oczy ruszają się już razem, w jednym kierunku i w bardziej skoordynowany sposób.

Oczy stają się lustrem emocji naszego dziecka – otwierają się szeroko z ciekawości albo strachu, a przymykają w czasie nudy, lub gdy maluszek staje się śpiący. Odwracanie wzroku to przejaw braku zainteresowania.

oczy 2 miesięcznego dziecka na zdrowie w rękach mamy

Dziecko widzi też dalej (na odległość 2-3 metrów), więc rozgląda się dookoła, coraz więcej rzeczy zwraca jego uwagę. Najchętniej patrzy na jaskrawe kolory i kontrastowe wzory. Dlatego pomieszczenia są dla niego mniej interesujące niż barwy natury na zewnątrz.

Dzieci ożywiają się też, kiedy zmieniamy ich pozycje. Dlatego warto często nosić je w różnych ułożeniach: na ramieniu, w leżeniu bokiem, przodem albo w chuście i oczywiście układać na brzuszku.

czy trzeba układać dziecko na brzuszku na zdrowie w rękach mamy

 

Wychowywanie dziecka wcale nie jest łatwe i wymaga od nas sporo poświęceń. Jednak, gdy patrzymy, jak się zmienia, jak coraz bardziej świadomie okazuje nam swoją miłość, nic nie ma znaczenia.

Dziękuję za Twoją obecność 🙂 Żeby pozostać tu na dłużej, subskrybuj bloga ( pasek po prawej stronie lub na dole wpisu, jeśli przeglądasz stronę w telefonie ).

Ewa

 

Mój Facebook ->klik

Instagram -> klik

Youtube -> klik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.