Zdrowe Ciało

Jak pozbyć się tłuszczu z brzucha? Czy ćwiczenia wystarczą?

Są różne typy figur. Każdy zna osobę – nieważne czy kobietę czy mężczyznę – która jest szczupła, ale brzuch ma dość spory. Często też po ciąży ta część ciała sprawia kłopot.

Nie dajcie się zwieść filmikom na youtubie obiecującym zrzucenie dolnej fałdki brzucha. 

Podstawą jest – Ujemny bilans energetyczny. Obliczenie przez dietetyka/trenera, ile kalorii nam potrzeba i odpowiednie zmniejszenie ich ilości z uwzględnieniem aktywności fizycznej.

Dla ładnego brzucha najważniejsza jest więc dieta.

Ćwiczenia są potrzebne, ale najlepiej te obejmujące całe ciało. Te które przyspieszą metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej: Trening interwałowy, krótki, ale intensywny. Nie można od niego zacząć będąc osobą dopiero rozpoczynającą aktywność fizyczną.

Niestety nie da się schudnąć tylko i wyłącznie z wybranego miejsca. Poza tym, ćwicząc daną partię ciała, pracujemy nad mięśniami – budujemy tę tkankę pod warstwą tłuszczyku. To indywidualna kwestia, jaki będzie tego efekt…

 

Po ciąży występuje też problem rozstępu mięśnia prostego brzucha ( DRA. O tym tutaj ). Kobiety pomimo ćwiczeń i diety, skarżą się na nieładny jego wygląd – wystaje, układa się w stożek, a  wieczorem wygląda jak ciążowy… W takim przypadku konieczna jest indywidualna terapia i ostrożnie dobrane ćwiczenia albo nawet zabieg operacyjny. 

 

Czasami mamy do czynienia z problemem opornej tkanki tłuszczowej… związanej z błędami dietetycznymi i zaburzeniami hormonalnymi ( np. zbyt wysoki poziom kortyzolu – hormonu stresu – sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej m.in. w okolicy naszego brzucha ).

Wtedy trzeba zmienić trochę bardziej swój styl życia. Wieczorami nie oglądać telewizji, a w niektórych przypadkach – zamiast owsianki jeść jajecznicę na śniadanie…

 

 

To tematy na oddzielne wpisy. Jednak zanim zdiagnozujemy u siebie jakieś zaburzenia czy chorobę, zastanówmy się nad swoją dietą, aktywnością, ilością stresu i snu. 

W innym przypadku pozostaje pozazdrościć małym dzieciom, które jako jedyne są słodkie ze swoimi okrągłymi brzuszkami. No i może jeszcze kobiety w ciąży mają na nie przyzwolenie…

Żeby nie przegapić moich wpisów ( a dopiero się rozkręcam ) zamelduj się tu i tu lub subskrybuj bloga.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.