Macierzyństwo

Koniec z pieluchami. Sposoby na naukę korzystania z nocnika.

Z tymi pieluchami to są same problemy. Najpierw trzeba kupić ich stosy, przechować gdzieś, a potem wyrzucić jako tonę śmieci…

W między czasie pojawiają się zaczerwienienia, odparzenia, a w upały niezbyt przyjemny zapach. Zresztą – w gorące dni dziecko czuje się w nich, jakby ktoś włożył mu pupę do piekarnika… 

Są jeszcze pieluszki wielorazowe. Jednak konieczność przewijania pozostaje. Walka o chwilę spokojnego wyleżenia też. Choć bywa miło…

Wiele osób mówi, że to jeszcze za wcześnie, ale my chcemy spróbować w te wakacje odpieluchować Tosię. Zaczęliśmy małe podchody. Nie będę, z szacunku do własnego dziecka, opisywać tego procesu szczegółowo. Podzielę się  sposobami, jakich zamierzam użyć i napiszę kilka rad.

 

Kroki do odpieluchowania:

 

Na początek: brak presji. Jeśli zobaczysz, że dziecko nie jest w stanie kontrolować tej czynności, lepiej poczekaj. U niektórych, układ nerwowo-mięśniowy odpowiedzialny za proces wydalania  do 18-24 miesiąca życia nie jest jeszcze dojrzały.

I odpowiedni dla Was wszystkich moment na tę naukę.

Znajdź czas na to, by poświęcić dziecku maksimum uwagi. Około dwóch tygodni, może dłużej, może krócej. Mój mąż, który nie robi tysiąca rzeczy jednocześnie podczas opieki nad Tosią, ma na koncie lepsze nocnikowe efekty niż ja.

Najlepiej wybrać ciepły miesiąc, gdy dziecko będzie miało na sobie mniej ubrań do zdejmowania.

 

Kiedy dziecko jest gotowe i  jakie wysyła wtedy sygnały? O tym tutaj.

 

Po drugie: ogromna dawka cierpliwości…

 

 • W tym czasie częściej zmieniaj pieluszki swojemu dziecku – żeby przywykło do uczucia czystości i suchości. Tłumacz i powtarzaj, jakie to miłe uczucie – być czystym i suchym.
 • Przygotuj się na to, że będziesz biegać po domu ze ścierkami – miej je zawsze przygotowane (Bo chusteczki dla dziecka na pewno masz pod ręką).
 • Niech nocnik będzie zawsze w pobliżu, w zasięgu dziecka – tak… ja biegam z nim po całym domu
 • Mów spokojnym tonem, że tu trzeba usiąść. Często pytaj, nazywając rzeczy po imieniu: ,,czy chcesz siusiu” lub ,,kupkę”. Dodawaj : ,,Powiedz mamie”. Zwłaszcza, gdy widzisz oznaki tych czynności u swojego dziecka… Nauczysz go powiązania między potrzebą, a tym, co powinno wtedy zrobić.
 • Sadzaj na nocnik, najlepiej po posiłku. Zaproponuj coś, co zajmie jego uwagę. Nie zmuszaj, nie rób tego gwałtownie, możesz tylko przestraszyć dziecko i zniechęcić.
 • Przy nieudanych próbach ( a będzie ich wiele… ) wrzucaj zawartość pieluchy do nocnika – na oczach bohatera poddanemu odpieluchowywaniu.
 • Opowiadaj nocnikowe historyjki, używaj lalek, zabawek.
 • Wykorzystaj to, że dziecko uwielbia Cię naśladować i zabieraj je ze sobą do toalety ( a da się w ogóle inaczej?) tłumacząc, co robisz.
 • Nie otwieraj szampana, gdy w nocniku pojawi się to, co powinno. Pochwal dziecko, ale nie przesadnie – to przecież normalna czynność.
 • Niektóre dzieci akceptują korzystanie tylko z grających nocników. Inne wolą taki najzwyklejszy. Starsze osobniki mogą np. same wybrać sobie ,,sprzęt” w sklepie. Zróbcie wielkie wydarzenie z tej nauki, zaczynając od wspólnych zakupów właśnie.
 • Przydatną opcją są też specjalne książeczki, w których porywająca akcja ma miejsce w toalecie.

Pamiętaj, że nie wolno karcić dziecka za porażki...to tak, jakby krzyczeć na nie, że jeszcze samo nie chodzi lub się przewraca,,, Weź pod uwagę też to, że jeśli pozostałe kroki rozwojowe ( np. siadanie, raczkowanie czy chodzenie ) osiągało w swoim niezbyt pospiesznym tempie, to i na kontrolowanie wydalania może jeszcze jest dla niego za wcześnie. 

 

Jeśli masz jakieś rady i doświadczenia, koniecznie podziel się nimi w komentarzu.

Ja z pewnością  pochwalę się naszym sukcesem pieluszkowym.

Jeśli miło Ci się czytało i uważasz, że moje treści mogą być dla Ciebie przydatne, to nie bój się – subskrybuj bloga ( przycisk po prawej stronie), obserwuj instagram lub polub fanpage na FB. Bądźmy w kontakcie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.