Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

13 miesiąc życia Tosi. Gdzie dziecko ma czapeczkę i czy już samo chodzi?

3 maja, Tosia skończyła 13 miesięcy. Dziś krótkie podsumowanie tego, co u nas w tym czasie.

zdj. Przemek Kryściak

Nie spodziewałam się, że po skończeniu roczku moje dziecko – już nie niemowlak – spakuje walizki i wyprowadzi się z domu. Myślałam jednak, że bardziej spektakularne zmiany nastąpią w tym minionym miesiącu.

Zwłaszcza, jeśli chodzi o jedzenie. Karmimy się piersią – tak miało być, ale czasami wydaje mi się, że Tośka je więcej mleka niż wcześniej.  Jej posiłki to śniadanie, obiad i jakieś przekąski – często poprawiane mlekiem właśnie.  ,,To ona się nie zagłodzi?”. Pokarm mamy jest nadal najbardziej wartościowy i zbilansowany . Innych rzeczy, wątpliwej jakości, zdąży się jeszcze w życiu najeść. Wpis o zaletach karmienia piersią tutaj.

Chętnie sięga po mięso, jaja i ryby, więc mądrze uzupełnia sobie poziom żelaza. Nadal ufam jej wyborom, chociaż zaczyna rzucać warzywami…

Wciąż mamy mało zębów – aż trzy i nie chodzimy samodzielnie. Choć właśnie dziś, przeszła pierwsze dwa kroki sama. Przy meblach, za ręce czy pchając zabawki lub swój wózek przemierza kilometry, 

zdj. Przemek Kryściak

W dalszym ciągu czekamy na lepszy sen, na przespanie chociaż połowy nocy, bez ciągłych pobudek. Ostatnio uciekłam z pokoju, podrzucając dziecko tacie.

 

Co się zmieniło?

Na pewno zawartość szafek. Tosia dosięga coraz wyżej, więc musiałam większość rzeczy powyjmować z miejsc, gdzie udaje jej się dostać.

Zwiększyła się świadomość dziecka – śmieje się, gdy się z czegoś śmiejemy, reaguje na polecenia, wykonuje je.

Zaczęło się gadulstwo i naśladowanie rodziców. Widać to podczas jedzenia – sięga po łyżkę i próbuje tak, jak my…

 

 

Czas samodzielnej zabawy się wydłużył.

Zainteresowała się trochę bajkami, ale i tak najchętniej przychodzi po rodziców, gdy oni akurat chcą wypić kawę.

Kiedy coś jej musimy zabrać, czegoś zabronić – wybucha płaczem. Delikatnie mówiąc.

Polubiła spacery – majówka to był dla nas czas wielu kilometrów dziennie.

Została na całe dwa dni –  z przerwą nocną – bez mamy i bawiła się świetnie ( mama też ).

zdj. Przemek Kryściak

Ten miesiąc to pierwsze kontakty z innymi dziećmi. Na placu zabaw i u znajomych. O dziwo, Antonina rewelacyjnie się czuje  w ich towarzystwie. Nie boi się, a wręcz bardzo śmiało się z nimi bawi.

W stosunku do dorosłych jest raczej zaczepna i otwarta, ale na widok niektórych, nie wiedzieć czemu, zaczyna płakać.

Wpis na temat rozwoju dziecka w wieku 13/15 miesięcy – tutaj.

Tak to już chyba jest z nami rodzicami, że ciągle na coś czekamy – kiedy dzieciątko będzie trzymało główkę, siedziało, mówiło, chodziło. Cieszymy się z tych wszystkich nowości, niepokoimy, gdy coś za wolno- naszym zdaniem – się dzieje.  Później wspominamy, jak to było fajnie, kiedy dziecko spędzało pół dnia na brzuszku albo jak można było je zostawić na chwilkę w leżaczku. Wariaci. Ja dziś ze wzruszeniem wspominałam czas chustonoszenia malutkiej Tosi…Właśnie. Jaka ona była kiedyś malutka.

Nic się nie da zrobić z naszą naturą. Z pewnością denerwujemy innych swoim szczęściem – wiem, bo sama, gdy nie byłam jeszcze mamą, średnio lubiłam towarzystwo mam z dziećmi. Teraz widzę, jaka to magia. Zauważam więcej niż czubek własnego nosa. Nie obchodzi mnie, że komuś przeszkadza np. nadmiar zdjęć mojej córki na fejsbuku. Naprawdę nie da się zliczyć rzeczy, które irytują mnie bardziej niż spamowanie takimi fotkami. To, jak ludzie zachowują się jako kierowcy, klienci w sklepach, sąsiedzi, właściciele zwierząt, doradcy ds. wychowania i ubierania dziecka…

Na pierwszym miejscu na pewno: ,,nie chcesz, ale i tak Ci doradzę”. 

Piszę o tym teraz, bo akurat w ciągu ostatniego miesiąca trzy osoby zapytały : ,,A to dziecko nie powinno mieć czapeczki?”. Szkoda, że jak pies robi kupę na trawniku, a właściciel jej nie sprząta, to nie jesteśmy tacy skorzy do dyskusji.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.