Zdrowe Ciało

Nie ulegaj presji bycia fit po ciąży. Lista sportów, których lepiej unikać po porodzie

Pisałam wielokrotnie o tym, że ćwiczenia w ciąży (wpis ) i zaraz po niej (wpis, plus przykłady ćwiczeń ) są bardzo ważne, ale…

te odpowiednio dobrane. Nie wylewanie siódmych potów i łez. Nie dążenie do idealnej sylwetki.

To nie czas na to. To pora na macierzyństwo i opiekę nad dzieckiem, ale też troskę o własne zdrowie, nadszarpnięte ciążą. Nie namawiam do zaniedbywania swojej figury i do wymówek do objadania się, ale do wyznaczenia sobie zdrowej granicy, realnych celów. Zajmij się dietą, treningiem wzmacniającym centrum Twojego ciała i poprawiającym postawę (Kontakt tutaj). By dbać o innych, same musimy być w formie.

Pisałam o swojej sylwetce, ale tej po roku od zakończenia ciąży. Zresztą, nadal nie jest ona idealna. Jestem też swoim własnym trenerem i dietetykiem, mam ułatwione zadanie, ale nie robiłam niczego drastycznego.

Wpisy o tym, jak zdrowo o siebie zadbać – tu i tu.

Niestety spotykamy się z ogromną presją bycia fit po ciąży i sięgamy np. po internetowe treningi, by szybko wrócić do formy.

Musimy pamiętać o rozluźnionej kresie białej ( wpis o rozstępie mięśnia prostego brzucha ) leżącej po środku brzucha. Niektóre ćwiczenia tych partii mięśni, mogą pogłębiać jej rozciągnięcie. 

Są też mięśnie dna miednicy. Bardzo ważne. Im też możemy dokopać złymi ćwiczeniami. Odpada bieganie, zwłaszcza po bieżni i asfalcie, ,,brzuszki”, intensywne podskoki, cross-fit i ćwiczenia na trampolinach…

Dość długo, bo czasami do 6 miesiąca po ciąży, w organizmie kobiety zwiększona jest jeszcze ilość hormonów, które działają rozluźniająco na więzadła i stawy – ryzyko kontuzji jest spore.

Ostatnio na instagramie rzuciło mi się w oczy zdjęcie dziewczyny w 4 miesiącu po porodzie. Pisała pod nim, jak to ona się nie katowała, by dojść do świetnej formy – krew, pot i łzy. Nie wystarczyło jej tego podczas porodu? Ciało po ciąży potrzebuje szacunku. Nasi mężczyźni i koleżanki też muszą to zrozumieć, a nie nas oceniać.

O ile bardzo szczupłe sylwetki nie są już uważane za idealne, a kobiety chwalą się biodrami, biustem czy pupą, to coś dziwnego dzieję się z tymi brzuchami w Internetach. Są nadzwyczaj płaskie.

W pierwszych tygodniach po porodzie brzuch jest duży i już. To nie tylko tłuszczyk, ale też powiększone narządy rodne, które potrzebują czasu by się obkurczyć.

 

Pomijam już fakt, że celebrytki na pewno zatrudniają osoby zajmujące się domem, a czasami też nianię czy babcię, która nie musi pracować… wiadomo dlaczego. Stać je na zamówienie sobie cateringu, diety pudełkowej itp. Mają czas żeby pomalować się do zdjęcia na instagram. Pozują, w koszuli męża, z kubkiem kawy, ze słodkim dzidziusiem.

Realna mama, która budzi się rano w rozciągniętej piżamie, z dzieckiem przy piersi, a poranek spędza na bieganiu między jakimś posiłkiem, toaletą i łóżeczkiem dziecka, myśli, że chyba jest z nią coś nie tak. Jej ciało jest jakieś inne. Jej dziecko chyba też.

Brakuje jej kontaktu z innymi mamami.

Takie może spotkać na zajęciach grupowych. I tu pojawia się jedna z wielu zalet aktywności fizycznej po ciąży. Nie wpływająca pośrednio na psychikę, ale bezpośrednio! To nic, że na sali, podczas takich ćwiczeń panuje trochę więcej chaosu – tutaj nie jest idealnie.

Podsumowując, lista sportów, których nie powinnaś robić po ciąży ( do pół roku, a nawet dłużej, jeśli nie upewnisz się, że Twoje mięśnie dna miednicy i kresa biała są w porządku ):

  • ,,bruszki”
  • bieganie
  • rower
  • trampoliny
  • cross-fit
  • fitness z intensywnymi podskokami
  • dźwiganie
  • porównywać się z innymi i bardzo intensywnie trenować – daj sobie czas

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.